11 Μαΐ 2015

Άνοδος με ήττα στο τέλος για τον Αίολο… τρίτη η Καστοριά

Σε ένα παιχνίδι όπου θα είχαμε αλλαγή δεδομένων στην τρίτη θέση αν η Καστοριά έχανε με πάνω από 38 πόντους από τον Αίολο, η ομάδα του Νίκου Βουρνά προηγούνταν στα πρώτα τρία δεκάλεπτα με μικρή διαφορά και στο φινάλε αυτή του Γιώργου Σούλιου πήρε τη νίκη με δύο πόντους. Τίποτα λοιπόν δεν άλλαξε με το τελικό 88 – 86 και ο Αίολος Αστακού είναι και τυπικά στη Β΄ Εθνική, ενώ η Καστοριά παίζει στα μπαράζ.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 3 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και με 6 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αίολος διατήρησε τη διαφορά, όμως η αντεπίθεση των γηπεδούχων στο τέταρτο δεκάλεπτο τους έφερε τη νίκη με 2 πόντους.
Αντωνιάδης και Πανταζής με 19 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών και ακολούθησαν ο Γυμνόπουλος με 16 και ο Τεπετίδης με 14. Από τον Αίολο πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακλαμάνος με 25, Χουλιάρας και Καλισώρας είχαν 15, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Λυμπάρης και Δουρούκης με 11 και 10 αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 17-20, 36-42, 57-64, 88-86.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Γιώργος Σούλιος): Δαραβίγκας 6, Λέκος Γ., Δίτσιος, Γυμνόπουλος 16(2), Τεπετίδης 14(2), Πανταζής 19(2), Ντάλης 5(1), Τασιούδης 6, Αντωνιάδης 19(1), Τσαούσης, Μπασακύρος, Κόκουρας 5.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Νίκος Βουρνάς): Καραγιώργος, Πανάρας 3, Ψάλτου 7(2), Κακλαμάνος 25(6), Πάππος, Χουλιάρας 15, Καλισώρας 15(5), Λυμπάρης 11(1), Δουρούκης 10(2).