25 Ιαν 2015

Τρένο ο Νέος Θέρμιος Απόλλων

Ο Νέος Θέρμιος Απόλλων κέρδισε με 3 - 0 στο Δοκίμι τον τοπικό Απόλλωνα. Με τη νίκη αυτή η ομάδα των Γιώργου Γιάκου και Αλέξανδρου Κοντού παρέμεινε για όγδοη αγωνιστική αήττητη και διατηρήθηκε στην 5η θέση φτάνοντας τους 31 βαθμούς, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στην 7η μένοντας στους 25.
Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν φάσεις, με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες με το Νίκο Νταλαπέρα και να έχουν ακυρωθέν γκολ με το Δαλαγιώργο, απόφαση που δέχτηκαν αδιαμαρτύρητα και ο βοηθός Καλαμπόκης είχε σωστή υπόδειξη. Οι παίκτες της ομάδας του Θέρμου είχαν ευκαιρίες με τον Καρβελ'ά και στο 40΄ πήραν προβάδισμα με εντυπωσιακό γκολ του Στεργίου με μακρινό σουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με 0 - 2 με το Μερσιώτη, έχασαν πέναλτι και ευκαιρίες μέχρι να πετύχουν και το 0 - 3 στο 63΄ με τον Κόκκοτο. Δύο λεπτά αργότερα απέκτησαν και αριθμητικό πλεονέκτημα καθώς ο Αλέξανδρος Αθανασίου αποβλήθηκε και στη συνέχεια έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να σκοράρουν και έκαναν και λάθη στην τελική πάσα για να κάνουν περισσότερες.

Το φιλμ του αγώνα

Ο Καρβελάς βγαίνει απέναντι στο Σίμο πλασάρει και αποκρούει ο τερματοφύλακας του Δοκιμίου.
11΄ Σουτ του Κώστα Κοκώνη περνά άουτ.
15΄ Ο Νίκος Νταλαπέρας απο πλεονεκτική θέση σουτάρει και αποκρούει ο Κούντρας.
17΄ Ο Δαλαγιώργος σκοράρει όμως υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ.
20΄ Ο Καρβελάς βγαίνει απέναντι στο Σίμο, όμως ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα διώχνει σε κόρνερ.
22΄ Ο Νταλαπέρας βγαίνει απέναντι στον Κούντρα και από κοντά πλασάρει άουτ στη μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων.
36΄ Σουτ του Σπυριλιώτη αποκρούει ο Κούντρας.
40΄ Γκολ. Ο Στεργίου με εκπληκτικό σουτ από τα 40 μέτρα στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Σίμου για το 0 - 1.
47΄ Γκολ. Κόρνερ του Στεργίου ο Μερσιώτης με κοντινή προβολή κάνει το 0 - 2.
50΄ Οι φιλοξενούμενοι κερδίζουν πέναλτι, όμως ο Κοκώνης αστοχεί στην εκτέλεση.
59΄ Προβολή Κοντού η μπάλα περνάει ελάχιστα άουτ.
61΄ Σουτ του Ψηφή περνάει ελάχιστα άουτ.
63΄ Γκολ. Ο Αδαμάντιος Κόκκοτος με ατομική ενέργεια από αριστερά μπαίνει στην περιοχή και από πλάγια θέση κάνει το 0 - 3.
65΄ Ο Αλέξανδρος Αθανασίου δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται.
71΄ Ο Κόκκοτος από αριστερά γυρίζει στο Μερσιώτη που από το ύψος του πέναλτι σουτάρει ελάχιστα άουτ.
75΄ Σέντρα του Κατσιμάρη κοντινή κεφαλιά του Μερσιώτη περνάει ελάχιστα άουτ.
86΄ Ατομική ενέργεια και σουτ του Ψηφή διώχνει σε κόρνερ ο Σίμος.
88΄ Σουτ του Μερσιώτη μέσα από την περιοχή έδιωξε με τα πόδια ο Σίμος και η μπάλα κατέληξε στον Κατσιμάρη που με κοντινό πλασέ την έστειλε άουτ.
92΄ Ο Νταλαπέρας από δεξιά γυρίζει στο Ζαχαράκη που από κοντά δε βρίσκει καλά τη μπάλα και καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κούντρα.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Πάνος Τούρκας): Σίμος, Γιαννοκώστας (72΄ Αθανασίου Δ.), Τσακανίκας Ι. (90΄ Κλοκώνης), Δαλαγιώργος, Αθανασίου Α., Βαμβακάς (60΄ Καρτσακλής), Αθανασίου Ν., Κορομηλάς Φ., Νταλαπέρας Ν., Ζαχαράκης, Σπυριλιώτης.