25 Ιαν 2015

Με διαφορά στην τετράδα

Ο Α.Ο. Αγρινίου κέρδισε τους Διόσκουρους Κοζάνης με 66 - 56 στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου και σε συνδυασμό με τις ήττες του ΓΑΣ Μελίκης και του Ηρακλή Κοζάνης ξέφυγε με τρεις βαθμούς στην τέταρτη θέση, ενώ απέχει μόλις έναν από την τρίτη θέση και τον ΑΣ Καστοριάς από τον οποίο φιλοξενείται την επόμενη εβδομάδα.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκαν με 9 πόντους και παρότι ο Α.Ο.Α. ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά παίρνοντας προβάδισμα, έκλεισαν το δεκάλεπτο με 15 - 24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου αντέδρασε, όμως οι παίκτες της ομάδας της Κοζάνης πήγαν στο ημίχρονο με διαφορά 5 πόντων. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στην ισοπαλία και στην τελευταία περίοδο δεν άφησαν περιθώρια και έφτασαν στη δέκατη νίκη στο πρωτάθλημα.
Ο Παναγιώτης Τσατάλας με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. και ακολούθησαν ο Γεωργούλας με 14, ο Μήτσου με 13 και ο Γκόβας με 12. Από τους Διόσκουρους ο Στάνισλαβ Καρανώτας πέτυχε 15 πόντους, 12 είχε ο Σωτήρης Ντόβας και ο Σισμάνης είχε 10.

Δεκάλεπτα: 15 - 24, 29 - 34, 42 - 42, 66 - 56.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου 4, Τρομάρας, Τσατάλας 16, Σταμούλης, Πατσέας, Σταμουλάκης 2, Μουχάκης 2, Μήτσου 13(1), Γεωργούλας 14(2), Μακρής 4, Γκόβας 12(2).

Α.Σ. ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Άρης Χωλόπουλος): Σταυρίδης, Σισμάνης 10, Σκορδάρης 4, Ντόβας 12(2), Καρανώτας Σ. 15(1), Γκλιάνας 2, Τσαουσίδης, Μπάρμπας 3(1), Ατματζίδης, Καρανώτας Τ. 4, Ανδρίτσος 6.