14 Δεκ 2014

ΑΛΦΑ στο ντέρμπι του Αγρινίου

Η ΑΛΦΑ '93 ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι του Αγρινίου κόντρα στη Γ.Ε.Α. Η ομάδα των Σταυρόπουλου, Καραπιπέρη επικράτησε με σκορ 46 - 41. πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας.
Η Γ.Ε. Αγρινίου προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 11 - 13, Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η ΑΛΦΑ έπαιξε πολύ καλή άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία των παικτών της Γ.Ε.Α. που πέτυχαν μόλις δύο πόντους, προηγήθηκε με 9 στο ημίχρονο. Ο Τασόπουλος κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο και 2 λεπτά πριν το τέλος το παιχνίδι ήταν στο 39 - 39. Στο διάστημα αυτό η ΑΛΦΑ που έπαιζε χωρίς τους Τσιαμάκη, Γκόργκολη, Τάγκα έχασε με τραυματισμό το Διαμάντη και τον Πάνο Κουδούνα που αποχώρησε με βαρύ διάστρεμμα. Στο τέλος όμως 3 πόντοι του Βατίστα με καλάθι και φάουλ και 4 του Χρήστου Σταυρόπουλου έφεραν την νίκη για την ΑΛΦΑ με το 46 - 41.
Ο Στεφανάτος με 13 ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών και ακολούθησε ο Σταυρόπουλος με 9. Από τη Γ.Ε. Αγρινίου ο Τασόπουλος πέτυχε 21 πόντους και δεύτερος σκόρερ ήταν ο Σώκος με 7.
Πολύ καλή η διαιτησία των Άγγελου Λιότσου και Κατερίνας Ασημακάκη.

Δεκάλεπτα: 11 - 13, 13 - 2, 9 - 15, 13 - 11.

ΑΛΦΑ 93 (Χρήστος Σταυρόπουλος - Ντίνος Καραπιπέρης): Στραβοδήμος, Διαμάντης, Χρήστου, Σταυρόπουλος 9(1), Σωτηρόπουλος, Βατίστας 7, Κωστακιώτης 6(2), Μήλος 8(1), Μακρής, Παπαχρήστος, Στεφανάτος 13(1), Κουδούνας 3.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Τάσος Σταμάτης): Γυφτάκης, Κοντονάσιος, Ρέντζιος Ν, Κουβέλης 3(1), Δασκαλάκης, Σώκος 7, Μινασιάν, Τσάσσης 2, Δάρλας 2, Γκρίζης 6, Τασόπουλος 21.