24 Νοε 2014

"Αυτοκτόνησε" στο τέλος ο Α.Ο. Βόνιτσας

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα με τον Α.Σ. Καστοριάς έχασε τη νίκη ο Α.Ο. Βόνιτσας. Η ομάδα του Παναγιώτης Κοντογιάννη 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα κέρδιζε με 8 πόντους, όμως τα λάθη που έκανε έφεραν το παιχνίδι ισόπαλο στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στην παράταση οι φιλοξενούμενοι πήραν το "ροζ φύλλο" αγώνα.
Ο Α.Ο. Βόνιτσας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 52 - 43. Και στο τρίτο δεκάλεπτο η Βόνιτσα ξέφυγε με 12 πόντους και λίγο πριν το τέλος όλα έδειχναν πως θα κατακτήσει μια σπουδαία νίκη. Όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες της Καστοριάς ισοφάρισαν και στην παράταση με επιμέρους 11 - 16 έφτασαν στη νίκη.
Ο Γιάννης Μανδαλάκης με 42 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και ακολούθησαν οι Καραμπάς με 18, Αρέθας με 16 και Κακιούζης με 14. Ο Δαραβίγκας ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 24, ο Τεπετίδης είχε 22, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Γυμνόπουλος, Καραμήτσος, Ντάλης και Αντωνιάδης.

Δεκάλεπτα: 31 - 20, 52 - 43, 78 - 66, 100 - 100 (κ.α.), 111 - 116.

Α.Ο. ΒΟΝΙΤΣΑΣ (Παναγιώτης Κοντογιάννης): Κακιούζης 14(2), Κοντογιάννης 9, Αρέθας 16, Περλής 9(1), Καραμπάς 18(4), Μάρης, Τσιτσώνης 3(1), Μανδαλάκης 42(4), Μπουρσινός, Παπανελόπουλος.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Γιώργος Σούλιος): Δαραβίγκας 24(4), Λέκος, Βίτσιος, Γυμνόπουλος 11(1), Καραμήτσος 12, Ντάλης 13(1), Τασιούδης 9, Στάιος 3(1), Κόκουρας 4, Αντωνιάδης 16(2), Τεπετίδης 22(3), Πανταζής 2.