12 Οκτ 2014

Ήττα στην πρεμιέρα για τον Α.Ο. Αγρινίου

Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Α.Ο. Αγρινίου. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου γνώρισε την ήττα στην Κοζάνη από τους τοπικούς Διόσκουρους με σκορ 61 - 49.
Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε από την αρχή δυνατά και πήρε νωρίς προβάδισμα στο παιχνίδι. Στο δεύτερο δεκάπεπτο οι Διόσκουροι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 12 πόντων. Στο τρίτο δεκάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά, κάτι που συνέβη και στο τέταρτο δεκάλεπτο και ήρθε το τελικό 61 - 49.
Ο Σωτήρης Ντόβας, που πρόπερσι αγωνίστηκε στον Α.Ο. Αγρινίου, ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε από την ομάδα της Κοζάνης σημειώνοντας 27 πόντους με 7 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο Σισμάνης με 17. Από την ομάδα του Αγρινίου ο Μακρής σημείωσε 15 πόντους και ο Γεωργούλας είχε 10.

Δεκάλεπτα: 19 - 13, 34 - 22, 50 - 37, 61 - 49

ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ (Άρης Χωλόπουλος): Σταυρίδης, Σισμάνης 17(2), Σκορδάρης 8, Ντόβας 27(7), Τσαουσίδης, Καρανώτας 2, Ζολώτας 2, Ατματζίδης, Μπάρμπας, Γκοβεδάρος, Καρανώτας 5, Ανδρίτσος.

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Παναγιώτου, Τρομάρας, Τσατάλας 5, Σταμούλης, Πατσέας, Σταμουλάκης 2, Τσιρώνης, Μήτσου 9(1), Γεωργούλας 10(1), Μακρής 15, Γκόβας 8.