7 Οκτ 2013

Απόρθητο κάστρο...

Ο Παναιτωλικός πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε με 2 - 0 του ΠΑΣ Γιάννινα. Η ομάδα του Μάκη Χάβου έπαιξε καλό ποδόσφαιρο κατά διαστήματα και κατέκτησε δίκαια τους 3 βαθμούς.

Το γκολ του Γκάλο

Ήταν το πρώτο τρίποντο του Παναιτωλικού μετά από τη νίκη επί του ΠΑΟΚ τη 2η αγωνιστική και μάλιστα με το ίδιο σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας, όμως ο ΠΑΣ Γιάννινα στο ξεκίνημα είχε τις ευκαιρίες. Στο 5ο λεπτό μετά από λάθος του Μπικέι ο Ίλιτς βρέθηκε απέναντι στο Μπρακάλι, όμως ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού έδιωξε το πλασέ του Σέρβου επιθετικού. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπικέι έκανε λάθος γύρισμα και ο Μπρακάλι πρόλαβε και απομάκρυνε πριν τον Ίλιτς. Στο 19΄ ωραίος συνδυασμός Μπόγιοβιτς με Καμαρά, η μπάλα κατέληξε στο Σενεγαλέζο που δεν έπιασε καλά το σουτ και η μπάλα έφυγε μακρυά από την εστία του Βελλίδη. Στο 22΄ ο Ράφαελ Μπρακάλι πρόλαβε τον Τσουκαλά και στο 25΄ το σουτ του Στρούνα έφυγε άουτ. Στο 29΄ ο Μπρακάλι απέκρουσε την κεφαλιά του Τσάβες και δευτερόλεπτα αργότερα απέκρουσε το σουτ του Αργεντίνου χαφ. Στο 30΄ το μακρινό σουτ του Γοδόι έφυγε άουτ χωρίς να ανησυχήσει το Βελλίδη. Στο 31΄ ο Κολοβέτσιος έκανε το λάθος και ο Μπόγιοβιτς έφυγε απέναντι στο Βελλίδη, όμως ο Μιχαήλ ανέτρεψε το Σέρβο επιθετικό, με τον Παπαπέτρου να υποδεικνύει το φάουλ και να δίνει την κίτρινη στον παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκάλο που με εξαιρετικό σουτ έστειλε τη μπάλα στο "Γ" του Βελλίδη κάνοντας το 1 - 0. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Γκάλο έβγαλε τη σέντρα από δεξιά και ο Μπόγιοβιτς έστρωσε στον Καμαρά που με σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Βελλίδη για το 2 - 0. Στο 60΄ το φάουλ του Μελισσά έφυγε μόλις άουτ και στο 68΄ ο Καμαρά εμεταλλέυτηκε το λάθος του Βίλα, βγήκε απέναντι στο Βελλίδη, όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ έδιωξε με τα πόδια το σουτ του Σενεγαλέζου. Στο 70΄ ο Μπρακάλι απέκρουσε εύκολα την κεφαλιά του Τζημόπουλου. Στο 79΄ μετά το λάθος του Τσουκαλά η μπάλα έφτασε στο Μπόγιοβιτς που πάσαρε στον Καμαρά, όμως το σουτ του Σενεγαλέζου έφυγε άουτ. Στο επόμενο λεπτό ο Τσάβες βρέθηκε απέναντι στο Μπρακάλι, έκανε το πλασέ και ο Κούσας έδιωξε τη μπάλα πάνω στη γραμμή. Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 89΄ ο Γκάλο εκτέλεσε το φάουλ και ο Μελισσάς με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ. Επόμενο παιχνίδι για τον Παναιτωλικό στις 20 Οκτωβρίου στη Ριζούπολη με αντίπαλο τον Απόλλωνα και για τον ΠΑΣ στις 21 Οκτωβρίου με τον Πανιώνιο στους "Ζωσιμάδες".