13 Οκτ 2013

Η Γ.Ε. Αγρινίου τη νίκη σε ένα συγκλονιστικό ματς

Η Γ.Ε. Αγρινίου μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ κερδίζοντας με σκορ 99 - 93 στην τρίτη παράταση την ΑΛΦΑ 93. Το παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου είχε συγκλονιστική εξέλιξη και τελικά κατέληξε στη Γ.Ε.Α. μετά από 55 αγωνιστικά λεπτά. Η ομάδα του Θόδωρου Σταυροθανάση απέδειξε πως και φέτος θα είναι πολύ δυνατή, ενώ η νεοφώτιστη ΑΛΦΑ με τέτοιες εμφανίσεις θα σταθεί στην κατηγορία και θα αποτελεί δύσκολο εμπόδιο για κάθε αντίπαλο.
Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Στα 7 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα ο Μιχάλης Σταμουλάκης με δύο βολές διαμόρφωσε το 69 - 66 για τη Γ.Ε.Α. Ο Τσιαμάκης μετά την επαναφορά πέταξε τη μπάλα από το κέντρο για να μην του γίνει φάουλ, ο Τσάσσης πήρε το ριμπάουντ βγήκε στο τρίποντο και ευστόχησε με ταμπλό στο σουτ που επιχείρησε για το 69 - 69. Με το σκορ στο 83 - 81 στην πρώτη παράταση ο Σταμουλάκης στην προσπάθεια να διώξει τη μπάλα, μετά από άστοχο σουτ του Παπαγεωργίου, την έστειλε στο καλάθι της ομάδας του και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη δεύτερη παράταση. Με έξι συνεχόμενους πόντους του Δάρλα στη δεύτερη παράταση η Γ.Ε.Α. προηγήθηκε με 89 - 83, όμως η ομάδα του Ντίνου Καραπιπέρη επανήλθε στο παιχνίδι και με το 91 - 91 έστειλε το ματς στην τρίτη παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι, πήραν διαφορά και τη διατήρησαν κατακτώντας το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 12 - 12, 17 - 11, 17 - 19, 23 - 27, 30 - 24

Διαιτητές: Σταθόπουλος, Γούργαρης.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Θόδωρος Σταυροθανάσης): Κυριαζής, Ν. Ρέντζιος, Μακρής, Σταμουλάκης 29(3), Χ. Τασιούλης, Ι. Τασιούλης 7, Γεωργούλας 5(1), Β. Ρέντζιος 11, Σώκος, Δάρλας 30(3), Τασόπουλος 17, Χονδρός.

ΑΛΦΑ 93 (Ντίνος Καραπιπέρης): Τσιαμάκης 29(3), Διαμάντης, Θ. Σωτηρόπουλος, Τάγκας 13(1), Π. Σωτηρόπουλος 2, Ηλιού, Σταυρόπουλος 2, Παπαγεωργίου 25(1), Καραγιώργος 3(1), Τσιρόπουλος 5(1), Τσάσσης 13(1), Κολοβάκης 1.