9 Οκτ 2022

Με το "δεξί" στην πρεμιέρα ο ΑΟ Αγρινίου

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Elite League "Ερρίκος Ντυνάν" ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου "Μιχάλης Κούσης" την Ε.Κ. Καβάλας με σκορ 86 - 64.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε μεγάλο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, όμως στο φινάλε ο ΑΟ Αγρινίου πήρε μικρή διαφορά.
Το επιμέρους 20 - 7 του δευτέρου δεκαλέπτου έφερε τη διαφορά στους 19 πόντους στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι έριξαν τη διαφορά στα όρια των 10 πόντων στην τρίτη περίοδο, όμως στο 30ο λεπτό οι γηπεδούχοι πήρε προβάδισμα 15 πόντων.
Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες της Καβάλας μείωσαν στους 13, όμως ο ΑΟΑ έκλεισε το παιχνίδι με σερί 9 - 0 φτάνοντας στο τελικό +22.
Δεκάλεπτα: 27 - 21, 20 - 7, 16 - 20, 23 - 16.
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος - Καρπάνος - Μαρινάκης.
Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Ντίνος Καλαμπάκος): Γαλαζούλας, Νικολαΐδης 13(1), Τζον 16(3), Ντουζίδης 5(1), Μπαζίνας Π., Καφέζας 7(2), Τσούκας 5(1), Τσουργιάννης 13, Κυριλής, Φίσερ 8(2), Μπαζίνας Α. 11(1), Μπαρδάκας 8.
Ε.Κ. ΚΑΒΑΛΑΣ (Νίκος Πενταζίδης): Ουίτλεϊ 13(3), Μπόζης 9(1), Πουλιανίτης 15(3), Απαζίδης, Ευαγγελίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης, Ταχυρίδης 15(2), Ουέμπστερ 7, Τσέλλος 3(1).