16 Ιαν 2021

Εχασε εντός από Βιλερμπάν

Ένας κάκιστος Ολυμπιακός υπέστη εντός έδρας οδυνηρή ήττα από τη Βιλερμπάν, καθώς ηττήθηκε με 69-63. Οι ερυθρόλευκοι ήταν τραγικοί ιδιαίτερα στην επίθεση και δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους.

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 5-5. Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό και γρήγορα έφτασε τους πέντε πόντους (8-5). Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει με καλάθι του Χαραλαμπόπουλου, ενώ το καλό νέο για τους ερυθρόλευκους ήταν ότι ο Φολ έφτασε τα 2 φάουλ γρήγορα (10-5). Η Βιλερμπάν έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Ουόλτον μείωσε στους 2 πόντους (12-10).

Οι Γάλλοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και έφεραν το ματς στα ίσια (14-14), ενώ ο Κώστας Σλούκας πήγε στον πάγκο με δύο φάουλ. Ο Σάσα Βεζένκοφ με ένα μεγάλο τρίποντο ξεκόλλησε τους γηπεδούχους στην επίθεση (17-14). Η απάντηση από τους φιλοξενουμένους ήταν άμεση, καθώς ο Στραζέλ σκόραρε για τρεις και έγραψε το 17-17 που ήταν σκορ πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Άαρον Χάρισον επέστρεψε στη δράση μετά τον τραυματισμό του και αμέσως έκανε αισθητή την παρουσία του με σουτ τριών πόντων (20-17). Ο Ολυμπιακός είχε επιθετικά προβλήματα και δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ενώ η Βιλερμπάν κατάφερε να κάνει μάλιστα και την ανατροπή (22-23).

Η δημιουργία του Ολυμπιακού ήταν κάκιστη στο ματς και η Βιλερμπάν το εκμεταλλεύτηκε και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (24-28). Τα προβλήματα συνεχίστηκαν για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι δεν βρήκαν λύσεις μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ με έναν πόντο (33-34).

Η Βιλερμπάν ήταν καλύτερη και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά ο Σακίλ ΜακΚίσικ έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους (36-37). Ο Γιαμπουσέλε έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό και με ακόμη ένα τρίποντο έδωσε αέρα εφτά πόντων στους Γάλλους (38-45). Ο Ολυμπιακός δεν βλεπόταν στο τρίτο δεκάλεπτο και έκλεισε με τη διαφορά στους εννιά πόντους και οι ερυθρόλευκοι είχαν βουνό να ανέβουν στην τελευταία περίοδο (42-51).

Oλυμπιακός έβγαλε αντίδραση στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και με σερί 7-0 έριξε τη διαφορά στους 5 (49-54). Ο Γιαμπουσέλε συνέχισε να κάνει μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό και πέτυχε ακόμη ένα καλάθι (53-61). Η Βιλερμπάν είχε τον πλήρη έλεγχο και ανέβασε τη διαφορά στους 10 πόντους (53-63). Οι ερυθρόλευκοι δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και υπέστησαν μία οδυνηρή ήττα (63-69).

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-34, 42-51, 63-69
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 13 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Σπανούλης 10 (2),. Σλούκας 2 (7ασ.), Βεζένκοφ 8 (1), Πρίντεζης 3, Ζαν-Σαρλ 6, Τζένκινς 2, Έλις 6, ΜακΚίσικ 11 (3)
Βιλερμπάν (Πάρκερ): Καουντί 5 (1), Ντιό 3 (1), Φολ 6, Ουόλτον 9 (1), Μπακό 2, Λάιτι 9, Γιαμπουσελέ 19 (3), Κόουλ 8 (2), Στραζέλ 8 (2)