2 Νοε 2020

Νικητής ο ΑΟ Λυγιάς στο ντέρμπι της Ναυπακτίας... 1-0 την ΑΕ Παλαιοπαναγιάς

Στο τοπικό ντέρμπι της Ναυπακτίας για την 5η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β’ ΕΠΣΝΑ, ο Α.Ο. Λυγιάς επικράτησε με σκορ 1-0 επί της Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς. Ένα παιχνίδι με σκληρά μαρκαρίσματα κι από τις δύο ομάδες, δύο αποβολές και πολύ ένταση κατά τη διάρκεια του. Το παιχνίδι φαινόταν από την αρχή ότι θα ήταν σκληρό και όποιος έβαζε το γκολ θα έπαιρνε τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν πολύ νωρίς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Λαουρδέκη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στο 20ο λεπτό, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα, αλλά καμία δεν κατάφερε να το πετύχει μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Την καλύτερη ευκαιρία την είχαν οι γηπεδούχοι στο 35ο λεπτό, όταν σε διπλό σουτ του Πασχάλη, ο Χασαπογιάννης με διπλή απόκρουση κράτησε το σκορ στο μηδέν. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι πίεσαν για να προηγηθούν στο σκορ λόγω και του αριθμητικού πλεονεκτήματος που είχαν, αλλά οι ποδοσφαιριστές της Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς ήταν σταθεροί και αξίζει να αναφερθεί ότι στο συγκεκριμένο ματς ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και υπερέβαλαν εαυτούς, αφού έπαιζαν και με δέκα παίκτες από πολύ νωρίς. Στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βαρελάς θα μπει στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων και ο Ντζουμάνης θα τον μαρκάρει και ο κ. Λιόνας θα δείξει την άσπρη βούλα, καταλογίζοντας πέναλτι στους γηπεδούχους. Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες από τους παίκτες και τον πάγκο της Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς, καθώς θεώρησαν ότι δεν υπήρξε καμία παράβαση. Τελικά, το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε το 1-0 για τον Λυγιά. Στο 87ο λεπτό ήταν η σειρά του ποδοσφαιριστή των γηπεδούχων Δημητρόπουλου Ε. να δει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε λίγα λεπτά από τον διαιτητή για αντιαθλητικό φάουλ. Και σε αυτή τη φάση, υπήρξε σύρραξη μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων, αλλά με την επέμβαση των ψυχραιμότερων το παιχνίδι συνεχίστηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Την επόμενη αγωνιστική (6η), η Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς αντιμετωπίζει την Α.Ε. Λεσινίου, το Σάββατο 7/11 και ώρα 15:00 στο Γήπεδο Ξηροπηγάδου. Α.Ο. Λυγιάς (Φώτης Δημητρόπουλος): Ασημακόπουλος, Αποστολόπουλος, Βασιλόπουλος, Τσιριμώκος (70’ Κατσώνης), Ζαρκαδούλας, Θωμόπουλος (58’ Δημητρόπουλος Ε.), Βαρελάς, Κατσάμπας, Πασχάλης, Δημητρόπουλος Β., Κωνσταντίνου (76’ Γεωργακόπουλος). Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς (Νίκος Γεωργακόπουλος): Χασαπογιάννης, Κυρίτσης, Ντζουμάνης, Πατογιάννης, Μιχαλόπουλος, Λαουρδέκης, Καραΐσκος Α. (78’ Καραγιάννης), Σανιδάς (65’ λ.τ. Καραΐσκος Θ.), Γεωργακόπουλος, Κατσάμπας, Μαστροκώστας (52’ Ρισβάς Κ.).