20 Σεπ 2020

Ήττα από ΑΕΚ ο Παναιτωλικός

Ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα από την ΑΕΚ στην αποψινή αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα α’ ημίχρονο που κυριάρχησε η δύναμη, αλλά δεν υπήρξαν σημαντικές ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μετά από κόρνερ του Μάνταλου και κεφαλιά του Λιβάια στο 68’.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντίας ανατράπηκε στην περιοχή από τον Τσιγκρίνσκι και καταλογίστηκε πέναλτι. Ο Ματσόλα το εκτέλεσε για να αποκρούσει ο Τσιντώτας, κρατώντας το προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο 88’ μετά από φάση διαρκείας και μπαλιά του Σιμόες στον Μάνταλο, αυτός με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κνετ, Λιάβας (81′ Μεντίνα), Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Τζανακάκης (72′ Μεντόσα), Τσιγγάρας (81′ Ταχάρ), Ντάλσιο (85′ Βέργος), Βάντερσον, Μάζουρεκ, Ματσόλα (81′ Αριγίμπι), Ντίας.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Χνιντ (46′ Μάνταλος), Παουλίνιο, Σιμόες (91’ Μπότος), Βασιλαντωνόπουλος, Ινσούα, Λιβάια (91’ Αλμπάνης), Ανσαριφάρντ (80′ Λόπεζ), Ολιβέιρα.