2 Νοε 2019

Επέστρεψε με νίκη από την Καρδίτσα ο Χαρίλαος Τρικούπης Μεσολογγίου

Χάλασε τη γιορτή των εγκαινίων του κλειστού της Καρδίτσας ο Χαρίλαος Τρικούπης, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να επικρατεί με 83-72, παίρνοντας σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη. Το ξεκίνημα ήταν σε ρυθμούς... εγκαινίων, με την Καρδίτσα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 14-8 και εν συνεχεία με 18-13, όμως ένα σερί 8-0 από πλευράς φιλοξενούμενων, έφερε το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου. Το επιθετικό πρόβλημα του ΑΣΚ συνεχίστηκε και στο β' δεκάλεπτο, μιας και πέτυχε το πρώτο του καλάθι στα 2:30' από την έναρξη της, με τη διαφορά να φτάνει στο +13 (28-31). Ο εξαιρετικός Στάθης Παπαδιονυσίου έκανε ότι ήθελε στο νέο κλειστό της Καρδίτσας, διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο μεγαλύτερο διάστημα του δεκαλέπτου. Στο β' ημίχρονο η Καρδίτσα μπήκε ανανεωμένη και αποφασισμένη να πάρει τη νίκη, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά ακόμα και στους 3 (52-55), όμως δεν άργησε η απάντηση, με τον Ράπτη να φτάνει τη διαφορά στο +11 (55-66). Ο ΑΣΚ προσπάθησε στο τελευταίο μέρος του αγώνα να... κλέψει τη νίκη, όμως δεν κατάφερε να φτάσει σε απόσταση... αναπνοής, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μεσολογγίου να φύγει με το διπλό στις αποσκευές της. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Στάθης Παπαδιονυσίου πετυχαίνοντας 28 πόντους και κατεβάζοντας 7 ριμπάουντ.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ – Χ. ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ 72-83
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Λουλουδιάδης-Αγραφιώτης Ιωάν. (Μανάσης)
Δεκάλεπτα: 18-21, 40-51, 57-69,72-83
Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 6 (2), Γράβας 17, Παππάς 2, Κακλαμάνος 10 (2), Ερμείδης 13 (3), Θέος 6, Καλλές 6, Σανδραμάνης 3 (1), Τριανταφύλλου 9 (2).
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 28 (4), Αντωνάκης 12 (1), Ναούμης, Ράπτης 20, Οικονομόπουλος 7 (1), Μαργέλης 2, Γκάτζιος 8, Βασιλόπουλος 3 (1), Σκουλίδας 3 (1).