9 Νοε 2019

Συνέχισε με νίκη ο Χαρίλαος Τρικούπης

Την πέμπτη σερί νίκη του σε ισάριθμους αγώνες πανηγύρισε ο Χαρίλαος Τρικούπης, επικρατώντας του Ανατόλια με 72-65 και είναι η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα μετά από έξι αγωνιστικές.
Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν κακό, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και τους γηπεδούχους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα μετά τα πρώτα 10' λεπτά με 14-11. Στη συνέχεια ο ρυθμός άνοιξε σε σχέση με την έναρξη του αγώνα, με τους γηπεδούχους να αποκτούν για πρώτη φορά διαφορά 10 πόντων (23-13), χάρη στο τρίποντο του Αντωνάκη. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 14 (36-22), με την ομάδα του Κολεγίου να μειώνει σταδιακά τη διαφορά και τον Γερομίχαλο να κάνει το 37-30, ενώ το λέι απ του Μάρκοβιτς έκανε το 39-30 για το ημίχρονο. Στο β' ημίχρονο ο Τρικούπης προσπάθησε να διατηρήσει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, όμως το Ανατόλια έβγαζε αντίδραση. Ράπτης και Παπαδιονυσίου έφτασαν τη διαφορά στο +19 (59-40), με το Ανατόλια να τρέχει ένα σερί 7-0 και να μειώνει τη διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητες, χωρίς ωστόσο να αφήσουν το παιχνίδι να τεθεί υπό διεκδίκηση, με τη νίκη να καταλήγει στους παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Αλέξης Ράπτης με 13 πόντους, ενώ εντυπωσιακός ήταν ο Τάσος Αντωνάκης με τα 16 ριμπάουντ που μάζεψε.
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ – ΑΝΑΤΟΛΙΑ 72-65
Διαιτητές: Σκούτας-Θεοδωρόπουλος-Αργυρούδης (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 14-11, 39-30, 59-47, 72-65
Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Μάρκοβιτς 11, Παπαδιονυσίου 12, Αντωνάκης 5 (1), Ναούμης 8 (2), Ράπτης 13, Οικονομόπουλος 3 (1), Μαργέλης 3 (1), Βασιλόπουλος 7 (1), Σκουλίδας 10 (2).
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Γερομιχαλός 11, Γκατζιάς 7 (1), Παπαδόπουλος 6 (1), Γαλανίδης 2, Ασημακόπουλος 5, Καραγιαννίδης, Μπρόζος 12 (2), Πιλκούδης 7, Τόζιος 7, Αμπατζάς 8 (2)