12 Νοε 2019

Ήττα "μαχαιριά" αλλά....

Ούτε τώρα νίκη για τον Παναιτωλικό. 10 αγώνες με 3 ισοπαλίες, 7 ήττες και καμία νίκη. Βαθμοί, 3. Και 13η θέση στην βαθμολογική κατάταξη της Super League. Στον Βόλο, τη περασμένη Κυριακή, όλοι είμασταν στο ίδιο έργο θεατές. Ένας Παναιτωλικός ο οποίος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, όπως και σε κάθε παιχνίδι φέτος, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε εν τέλει να προηγηθεί με ωραίο γκολ του Σανιά στο 39΄. Ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και έδειξε πως είναι πολύ κοντά στην πρώτη του φετινή νίκη στην Super League. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν άλλη ομάδα. "Πέταξε στα σκουπίδια" την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και με παιδαριώδη λάθη επέτρεψε στην ομάδα της Μαγνησίας να πετύχει 3 τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας μάλιστα και 2 ανατροπές. Από το 0-1 στο 2-1 στο 66΄ και από το 2-2 στο 3-2 στο 78΄. Δεν ξέρω τί μπορεί να σκέφτηκαν οι παίκτες στο ημίχρονο. Ίσως πως το παιχνίδι τελείωσε με το 0-1; Δεν ξέρω. Τραγικός Σίεστεντ κάνοντας μεγάλο λάθος, αφήνοντας τους συμπαίκτες του με 10 παίκτες με συνέπεια στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάντζης να κάνει το 2-1 για τον Βόλο. Συνέχεια λαθών από το κεντρικό αμυντικό δίδυμο της ομάδας, Μαρσιάλ και Γιοβάνοβιτς οι οποίοι δεν φαίνεται να έχουν βρει ακόμη συνοχή μεταξύ τους και φυσικά ακόμη ένα λάθος του τερματοφύλακα Γιαννακόπουλου που οδήγησε τον Γέντρισεκ να πετύχει το τρίτο γκολ του Βόλου και να γράψει το τελικό σκορ του παιχνιδιού σε 3-2. Αποτέλεσμα; Ο Παναιτωλικός να φύγει ξανά, με άδειο το σακούλι από ένα ακόμη παιχνίδι πρωταθλήματος. Από εδώ και πέρα κάθε παιχνίδι για την ομάδα του Αγρινίου είναι τελικός, ξεκινώντας από το επόμενο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό στο Αγρίνιο. Η ομάδα του Μάκη Χάβου έχει ακόμη ευκαιρίες να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση απλά πρέπει να βελτιωθεί πολύ. Η άμυνα "μπάζει", το κέντρο δεν έχει βρει ακόμα τρόπο επικοινωνίας με άμυνα και επίθεση ενώ στην επίθεση δεν αρκεί μόνο ο εξαιρετικός Ντίας και οι ατομικές ενέργειες του Μπαϊροβιτς. Ο Μοράρ καλώς είναι εκτός ομάδας. Ο Μπαϊροβιτς είναι σίγουρα μια κλάση ανώτερος από τον Ρουμάνο επιθετικό του Παναιτωλικού. Ο Μάκης Χάβος επίσης πρέπει να δουλέψει την ομάδα στην συμπεριφορά της στις στημένες φάσεις. Ο Παναιτωλικός εκεί έχει πρόβλημα όπως επίσης και στο να βάλει γκολ. Γενικότερα, ο σχεδιασμός το καλοκαίρι αποδεικνύεται πως δεν ήταν και ο καλύτερος αλλά δεν είναι καιρός τώρα να αναλύσουμε κάτι τέτοιο. Είναι καιρός για δουλειά από τον Μάκη Χάβο, τους συνεργάτες του και τους παίκτες του Παναιτωλικού ούτως ώστε η ομάδα να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια, να συλλέξει πολύτιμους βαθμούς και να ανέβει θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα. Επιμέλεια: Σπύρος Βάτσιος