22 Οκτ 2019

Champions League: Κρίσιμα παιχνίδια για τα φαβορί

Μετά από αρκετό καιρό, το Champions League επιστρέφει,με το κλείσιμο του πρώτου γύρου των ομίλων που περιλαμβάνει την 3η αγωνιστική και πολύ σημαντικά παιχνίδια για τα φαβορί της πρόκρισης. Αναλυτικά:
Στις 19:55 σήμερα, έχουμε δύο παιχνίδια. Για τον Γ΄ όμιλο η Σαχτάρ Ντόνετσκ υποδέχεται την Ντιναμό Ζάγκρεμπ σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει πολλά, κυρίως, για την δεύτερη θέση του ομίλου. Αμφότερες έχουν από 3 βαθμούς. Οι Κροάτες μακριά από την έδρα τους, αντιμετωπίζουν πολλά αμυντικά προβλήματα. Οι Ουκρανοί με τον Λουίς Κάστρο στον πάγκο διανύουν μία μεταβατική περίοδο αλλά στην έδρα τους είναι πάντα επικίνδυνοι και αρκετά επιθετικοί.
Δύο ομοιόβαθμου επιπέδου ομάδες. Αν πόνταρα κάπου θα πόνταρα λόγω εμπειρίας και έδρας στην Σαχτάρ Ντόνετσκ. ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σαχτάρ Ντόνετσκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1 Την ίδια ώρα, στο στάδιο "Μετροπολιτάνο" της Μαδρίτης, η Ατλέτικο θα αντιμετωπίσει την Μπάγερ Λεβερκούζεν για τον Δ΄ όμιλο του Champions League. Οι Μαδριλένοι βρίσκονται στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Γιουβέντους ισοβαθμώντας με 4 βαθμούς, ενώ η Λεβερκούζεν στην τελευταία θέση του ομίλου με 0 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προέρχονται από δύο ισοπαλίες στο πρωτάθλημα με Βαγιαδολίδ και Βαλένθια με αποτέλεσμα να έχουν απομακρυνθεί από τη κορυφή. Δεν βρίσκονται σε καλό... mood και θέλουν με νίκη σήμερα επί της Λεβερκούζεν να αλλάξουν την εις βάρος του ψυχολογία και να πάρουν ώθηση για την δύσκολη συνέχεια. Από την άλλη, η Μπάγερ Λεβερκούζεν προέρχεται από βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Άϊντραχτ Φρανκφούρτης, ήττα που την αναγκάζει να χάσει έδαφος από τη κορυφή αλλά όχι και την επαφή. Άλλωστε η διαφορά της 8ης βαθμολογικής θέσης με την 1η στην Μπουντεσλίγκα είναι 2 μόλις βαθμοί. Καλή είναι η Λεβερκούζεν στη Γερμανία αλλά εκτός αυτής δείχνει να μην μπορεί και πιστεύω πως εύκολα ή δύσκολα η Ατλέτικο θα πάρει τους 3 βαθμούς. ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1/ 2-3 γκολ Στις 22:00 έχουμε τα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς. Κάνουμε αρχή από τον Α΄ όμιλο και το παιχνίδι Γαλατασαράι-Ρεάλ Μαδρίτης. Δεν θα πούμε πολλά γι αυτό το παιχνίδι. Εάν η Ρεάλ δεν νικήσει "χάνεται" όχι μόνο αυτή αλλά και ο Ζινεντίν Ζιντάν από τον πάγκο της. Δεν θα μιλήσω για την γηπεδούχο γιατί εάν η Ρεάλ θέλει να νικήσει, θα νικήσει. ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Γαλατασαράϊ-Ρεάλ Μαδρίτης, 1/ 1 από ημίχρονο Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η έκπληξη, Κλαμπ Μπριζ υποδέχεται την πανίσχυρη Παρί Σεν Ζερμέν. Η εμφάνιση των Βέλγων στην Μαδρίτη συνέπεσε, ευτυχώς γι αυτούς, με την κακή σεζόν, μέχρι τώρα, της Ρεάλ Μαδρίτης. Η Παρί Σεν Ζερμέν όμως δεν είναι Ρεάλ. Παίζει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο και βάζει και πολλά γκολ. ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Κλαμπ Μπριζ-Παρί Σεν Ζερμέν, 2/2 από ημίχρονο/OVER Β΄ όμιλος και Ολυμπιακός. Μετά το στραπάτσο της 2ης αγωνιστικής στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός θέλει ένα θετικό αποτέλεσμα απόψε στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" απέναντι στην Μπάγερν, ούτως ώστε να αυξήσει τις ελπίδες του για το Europa League αλλά και να διατηρήσει όσες τυχόν πιθανότητες έχει για την πρόκριση στους "16" του Champions League. Οι "ερυθρόλευκοι" προέρχονται από το 2-1 επί του ΟΦΗ εντός έδρας, σε μια εμφάνιση που δεν...ενθουσίασε και τόσο. Λογικό όμως, οι περισσότεροι να έχουν το μυαλό τους στο αποψινό παιχνίδι. Πολύ δύσκολο ματς απέναντι στην Μπάγερν η οποία αν και προέρχεται από δύο μη νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημά της, είναι μία πανίσχυρη ομάδα με πλειάδα σπουδαίων παικτών που μπορούν να κάνουν τη ζημιά ανά πάσα στιγμή. Προγνωστικά;; Mόνο το G-G θα επιλέξω. ΕΚΤΙΜΗΣΗ:Ολυμπιακός-Μπάγερν Μονάχου G/G Στην Αγγλία κρίνεται ένας ακόμη προπονητικός πάγκος. Τότεναμ-Ερυθρός Αστέρας. Θα ξεσπάσει επιτέλους η Τότεναμ; Ότι είπαμε και για τη Ρεάλ ισχύει και την Τότεναμ απέναντι στον μαχητικό Ερυθρό Αστέρα. ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Τότεναμ-Ερυθρός Αστέρας 1/1 από ημίχρονο/ OVER Για τον Δ΄ όμιλο η Γιουβέντους αντιμετωπίζει τη Λοκομοτίβ Μόσχας. Οι Ιταλοί προέρχονται από μία αγχωτική νίκη με 2-1 επί της Μπολόνια και μετά από 8 αγώνες βρίσκονται στην 1η θέση της Serie A με 22 βαθμούς. Από την άλλη οι Ρώσοι, έχουν 3 βαθμούς στον όμιλο παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο αλλά δυσκολεύομαι να πιστέψω πως θα πάρουν έστω και την ισοπαλία στο αποψινό παιχνίδι απέναντι στη "Μεγάλη Κυρία". Η έδρα και η ποιότητα των γηπεδούχων υπερτερούν. ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Γιουβέντους-Λοκομοτίβ Μόσχας 1/ 2-3 γκολ Τέλος, κλείνουμε με τον αγώνα Μάντσεστερ Σίτι-Αταλάντα για τον Γ΄ όμιλο. Η Σίτι είναι πρώτη στη βαθμολογία του ομίλου με 6 βαθμούς, η Αταλάντα τελευταία με 0. Οι φιλοξενούμενοι στο πρωτάθλημα Ιταλίας πάνε εξαιρετικά αλλά στην Ευρώπη παραπαίουν. Ειδικά εκτός έδρας. Για την αποψινή βραδιά "βλέπω" πολλά γκολ ΜΟΝΟ από τη Σίτι. ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μάντσεστερ Σίτι-Αταλάντα NO GOAL Συνοψίζοντας: Σαχτάρ Ντόνετσκ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ 1 Ατλέτικο Μαδρίτης-Μπάγερ Λεβερκούζεν 1 / 2-3 γκολ Γαλατασαράϊ-Ρεάλ Μαδρίτης, 1 / 1 από ημίχρονο Κλαμπ Μπριζ-Παρί Σεν Ζερμέν, 2 /2 από ημίχρονο /OVER Ολυμπιακός-Μπάγερν Μονάχου G/G Τότεναμ-Ερυθρός Αστέρας 1 /1 από ημίχρονο / OVER Γιουβέντους-Λοκομοτίβ Μόσχας 1 / 2-3 γκολ Μάντσεστερ Σίτι-Αταλάντα NO GOAL