12 Οκτ 2019

Σπουδαία νίκη ο ΑΟ Αγρινίου στην έδρα της Δάφνης Δαφνίου

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε το Αγρίνιο, το οποίο πέρασε από την έδρα της Δάφνης Δαφνίου, επικρατώντας με 80-73 και έκανε το 2/2 , δείχνοντας ότι μπορεί να ανέβηκε μέσω των ανακατατάξεων, έχει δημιουργήσει όμως ένα ικανότατο και αξιόλογο σύνολο.

Αυτό φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης, όταν η ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 9 πόντους (13-22) και να κρατά για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο τους "πράσινους" στους 16 πόντους. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους γηπεδούχους στα μέσα του β' δεκαλέπτου, όταν το καλάθι του Κασσιούμη έφτασε τη διαφορά στο +14 (16-30), με τη Δάφνη να πληρώνει πρακτικά τα κακά ποσοστά ευστοχίας. Το δίδυμο των Κανονίδη-Φιλιππάκου έδωσε βοήθεια στην ομάδα του Μάη Κωνσταντινίδη που κατάφερε να μπει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα. Μάλιστα, στο β' ημίχρονο η Δάφνη Δαφνίου κατάφερε να πετύχει τη μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, χάρη σε τρεις σερί πόντους του Τοπάλλι και τη βολή του Μπάλου για το 69-66. Κάπου εκεί όμως η Δάφνη τράβηξε... χειρόφρενο και με 5' να απομένουν για το φινάλε, το Αγρίνιο έτρεξε ένα σερί 14-4, με το οποίο πέτυχαν τη μεγάλη ανατροπή και έφτασαν στη μεγάλη νίκη. Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Νίκος Καμάρας, ο οποίος πέτυχε double double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ άλλους 16 πόντους είχε και ο Αντώνης Μιχάλογλου.

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 73-80
Διαιτητές: Κατραχούρας-Κοντίλης-Ρίζος (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 16-22, 33-42,56-64, 73-80
Δάφνη (Κωνσταντινίδης): Τοπάλι 7, Σταυρακούκας 3 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Αγγέλου 11 (3), Καννάς 8 (2), Φιλιππάκος 18, Γκάτζο, Μπάλος 3, Αρνόκουρος 4, Κανονίδης 12 (1).
ΑΟ Αγρινίου (Διαμαντάκος): Χατζηνικόλας 2, Μπερέρης 6, Μιχάλογλου 16 (3), Καμάρας 16 (1), Φραντσέσκι 13, Γκρέκας 15 (1), Κασιούμης 8, Σταματογιάννης 4, Ψαράς.