6 Απρ 2019

Νίκη επί του αμύντα ο Χαρίλαος Τρικούπης

Άλλο ένα ματς για γερά νεύρα είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλαθλοι του Μεσολογγίου σήμερα το απόγευμα, που είχε τελικά ευτυχή κατάληξη για την ομάδα τους.
Ο Χαρίλαος Τρικούπης βρέθηκε απέναντι σε έναν Αμύντα αποφασισμένο να χτυπήσει το παιγνίδι με όλες του τις δυνάμεις, παίζοντας σκληρή άμυνα στα όρια του φάουλ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και χάρη και στα πολλά εύστοχα τρίποντα των παικτών του, έφερε πολλές φορές σε δύσκολη θέση τους γηπεδούχους, κρατώντας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ, που έφθασε μέχρι και τους 8 πόντους.
Ο Τρικούπης όμως έδειξε και σήμερα (αν και δεν είχε όλους τους βασικούς του παίκτες σε καλή μέρα), πόσο δυσκολοκατάβλητη ομάδα είναι φέτος και έστω και στις λεπτομέρειες πήρε άλλη μία σπουδαία νίκη, που τον φέρνει πλέον για τα καλά στη διεκδίκηση μιας θέσης στα play offs.
Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του παιγνιδιού, με τον Αμύντα γρήγορα να δείχνει τις απειλητικές του διαθέσεις και με την πολύ πιεστική έως σκληρή άμυνα (ιδίως πάνω στον Τζόρτζεβιτς), κατάφερε να προηγηθεί με 7-11 στο 5λεπτο και 13-17 στο 8΄. Ο Τρικούπης προς το τέλος ισοφάρισε 18-18, όμως η Α΄ περίοδος έκλεισε με τον Αμύντα να ευστοχεί στο 3ο του τρίποντο και να προηγείται 18-21.
Ίδια η εικόνα και στη Β΄ περίοδο, με τους παίκτες του Αμύντα να ευστοχούν σε άλλα τρία τρίποντα και να ξεφεύγουν με 23-30, έξι λεπτά πριν τη λήξη και αργότερα να φθάνουν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή υπέρ τους, στο +8 (26-34 στο 3΄.30΄΄ και 29-37 στο 1΄.40΄΄), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται τελικά με σκορ 35-40 για τους φιλοξενούμενους.
Στην επανάληψη οι παίκτες του Τρικούπη άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και 6΄.35΄΄ πριν τη λήξη της περιόδου κατάφεραν μετά από αρκετή ώρα να ισοφαρίσουν το σκορ (45-45) με καλάθι του Πολίτη. Ο Αμύντας ξαναπήρε προσωρινά το προβάδισμα, όμως ο Τρικούπης 4΄.10. πριν τη λήξη με καλάθι του Παπαδιονυσίου πέρασε μπροστά με 51-50 και λίγο αργότερα με 55-52. Όμως ο πολύ δυνατός σήμερα Αμύντας, με ένα σερί 7-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, έκλεισε προηγούμενος και τη Γ΄ περίοδο, με σκορ 55-59 και όλα έδειχναν ότι οδηγούμαστε σε φινάλε θρίλερ.
Στην αρχή της Δ΄ περιόδου ο Αμύντας κράτησε το προβάδισμα (59-65, 7΄.30΄΄ πριν τη λήξη), όμως στο σημείο αυτό ο Καλαμπάκος γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, κίνηση που απέδωσε καρπούς. Πράγματι, με σερί 10-0 στο επόμενο 4λεπτο, ο Τρικούπης έφθασε στο +4 (69-65, 4΄ λεπτά πριν τη λήξη).
Η συνέχεια ήταν αγχωτική. Νέο τρίποντο από τους παίκτες του Αμύντα έφερε τη διαφορά στον πόντο (69-68), μετά ο Παπαδιονυσίου με 2/2 βολές έκανε το 71-68 και λίγο αργότερα ο Πολίτης το 73-70, σκορ που παρέμεινε μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα.
Εκεί, με 12΄.9΄΄ να απομένουν οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε δύο βολές κάνοντας το 73-72. Αμέσως έγινε γρήγορο φάουλ στον Πολίτη, ο οποίος όμως ευστόχησε μόνο στη μία από τις δύο βολές που εκτέλεσε, αφήνοντας ελπίδες στους παίκτες του Αμύντα, που έχοντας 11΄.1΄΄ στην τελευταία τους επίθεση, επιχείρησαν στο τέλος τρίποντο που όμως ήταν άστοχο και οι γηπεδούχοι έφθασαν έτσι σε μία πολύ δύσκολη νίκη με σκορ 74-72.
Κορυφαίος του Τρικούπη στον σημερινό αγώνα ο Παπαδιονυσίου και τον ακολούθησε ο Τζόρτζεβιτς, ενώ βοήθειες πρόσφεραν ο Πολίτης, ο Ντόβας και ο Χατζηκυριακίδης, που πέτυχε τα 2 από τα μόλις 3 τρίποντα της ομάδας του.
Δεκάλεπτα: 18-21, 35-40, 55-59, 74-72
Διαιτητές: Βαρδάλος - Ευφραιμίδης - Ξέρας
ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 17, Παπαδιονυσίου 22 (1), Ντόβας 5, Αδαμόπουλος 4, Ξηρός, Σταυρόπουλος 1, Χατζηκυριακίδης 8 (2), Δεμερτζής 4, Αντωνάκης 2, Γκάτζιος 2, Πολίτης 9.
ΑΟ Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 5, Καμπούρης, Τοπάλι 12 (2), Διαμαντόπουλος 9 (2), Βαρδιάνος, Κερασοβίτης, Κουκουνιάς 21 (2), Μπάρμπας 8 (2), Γκαβανόπουλος 14 (4), Κωνσταντακόπουλος 3, Κάπρης, Μέλιος.