10 Απρ 2019

Κυπελλούχος ο Όμηρος Νεοχωρίου... 2-1 την ΑΕ Μεσολογγίου

Κυπελλούχος Αιτωλοακαρνανίας στέφθηκε ο Ομηρος Νεοχωρίου ο οποίος επικράτησε της ΑΕ Μεσολογγίου στον τελικό κυπέλλου με σκορ 2-1.
Ο Όμηρος προηγήθηκε μόλις στο 5' με τον Γκάτση για να ισοφαρίσει η ΑΕΜ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσιούνη στο 43'.
Το τελικό 2-1 που έδωσε και το κύπελλο στους "πράσινους" του Νεοχωρίου πέτυχε ο Γκάτσης στο 59'.
Το φίλμ του αγώνα:
2' Γέμισμα Νάκου κεφαλιά - πάσα του Γκασούκα στον αφύλακτο Γκάτση ο οποίος από τούψος του πέναλτι κάνει το ανάποδο ψαλίδι και ο Καραγκούνης πέφτει και μπλοκάρει στην  αριστερή του γωνία.
5' Γκοοολ 1-0 Σε γέμισμα του Νάκου ο Γκάτσης πήρε την κεφαλιά και έστειλ τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στον Όμηρο
10' Απ'ευθείας εκτέλεση φάουλ του Νάκου η μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καραγκούνη και άουτ
16' Αδύναμη κεφαλιά του Τσιούνη στα χέρια του Δουλιώτη
31' Πάσα Βασιλάρη που βρήκε τον Γκάτση και αυτός διαγώνιο σουτ μέσα από την περριοχή και δεξιά ο Καραγκούνης βρίσκει τη μπάλα η οποία κατέληξε κόρνερ
43' Γκοοολ 1-1 Ο Βασιλόγιαννης και Τσιούνης συνδυάστηκαν με τον τελευταίο να "τσιμπάει" τη μπάλα η οποία βρήκε στο χέρι του Καβαλιέρημε τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι
Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Τσιούνης ισοφαρίζοντας σε 1-1.
59' Γκοοολ 2-1 Σέντρα του Νάκου ο Γκάτσης έκανε το κοντρόλ μέσα την περιοχή και απέφυγε τους αμυντικούς και με σουτ από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας ξανά το προβάδισμα στον Όμηρο.
66' Σουτ Λίτσου από το ημικύκλιο της περιοχής ημπάλα κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Δουλιώτη
70' Εκτέλεση φάουλ Βασιλάρη ο Μανθόπουλος στην πορεία της μπάλας και ο Καραγκούνης αποκρούει και στη συνέχεια οι αμυντικοί απομάκρυναν
75' Απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ του Μιχαηλίδη ο Καραγκούνης αποκρούει σε κόρνερ
77' Σέντρα Ντζιμάνη σουτ Λίτσου από το ύψος του πέναλτι πάνω από τα δοκάρια του Δουλιώτη και άουτ
80' Σέντρα - σουτ Βασιλόγιαννη στην αγκαλιά του Δουλιώτη
82' Σέντρα - σουτ Νάκου ο Καραγκούνης αποκρούει σε κόρνερ85' Η ΑΕΜ μένει με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Παναγιωτόπουλου για φάουλ στον Τσίμπιτση
86' Εκτέλεση φάουλ του Νάκου ο Καραγκούνης μπλόκαρε εύκολα

Ομηρος Νεοχωρίου (Γ. Ζήκος): Δουλιώτης, Καβαλιέρης (91' Θεοδωρίδης), Μπαλαμπάνης, Μανθόπουλος, Τσώνης, Καντάνης, Βασιλάρης (86' Νούλας), Τσίμπιτσης, Νάκος (93' Βαλτογιάννης), Γκάτσης , Γκασούκας(72' Μιχαηλίδης)
ΑΕ Μεσελογγίου (Ν. Μιμηγιάννης): Καραγκούνης, Παπανικολάου (56' λ.τ. Κοντογιάννης), Καλοκαίρης (46' λτ. Τζαμαλής), Παναγιωτόπουλος, Λίτσος, Αλεξόπουλος, Τσιούνης, Ντζιμάνης, Πιστιόλης (43' λ.τ Κοκώνης), Καβαλλάρης (71' Μιχαλόπουλος), Βασιλόγιαννης