10 Μαρ 2019

Νίκη και σημαντικό βήμα παραμονής για το Χαρίλαο Τρικούπη

Πολύ σημαντική νίκη για την απ΄ευθείας παραμονή του στην κατηγορία σημείωσε σήμερα το απόγευμα ο Χ. Τρικούπης, σε ένα ματς κλειδί απέναντι στον Κόροιβο, με σκορ 73-61.
Ο αγώνας είχε δύο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς ανώτεροι και έφθασαν σε καθαρή διαφορά 16 πόντων (42-26), δείχνοντας ότι μπορούν να καλύψουν ακόμη και το -21 του πρώτου αγώνα. Όμως στην επανάληψη ένα πολύ κακό διάστημα από την πλευρά των γηπεδούχων μεταξύ 26ου και 34ου λεπτού (και επιθετικά και αμυντικά), επέτρεψε στον Κόροιβο να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης από το -18 (54-36), ισοφαρίζοντας το σκορ (56-56).
Τελικά ο Τρικούπης βρήκε την απαραίτητη ψυχραιμία και ανέκτησε το προβάδισμα, φτάνοντας σε μία πολύτιμη νίκη, έχοντας κορυφαίους τους Πολίτη (που επέστρεψε στην ομάδα μετά από τρεις αγωνιστικές), Τζόρτζεβιτς, Αντωνάκη και Παπαδιονυσίου, που σημείωσαν τους 62 από τους 73 συνολικά πόντους της ομάδας.
Καλύτερος ο Τρικούπης στο ξεκίνημα του αγώνα, πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ (7-4 στο 3΄, 12-7 στο 5λεπτο). Στο σημείο αυτό η επιστροφή του Πολίτη στο παρκέ, μετά από ένα μήνα περίπου, ήταν καταλυτική, αφού με 9 δικούς του πόντους, οδήγησε τον Τρικούπη στο +9 (23-14), με τη λήξη της Α΄περιόδου.
Στη Β΄περίοδο το παιγνίδι ισορρόπησε. Η διαφορά αρχικά ανέβηκε στο +12 (28-16, στο 5λεπτο), μετά έπεσε (28-24, 3΄.30΄΄ πριν τη λήξη, και 31-26 στο 3λεπτο). Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι έχοντας πολυφωνία στην επίθεση και πολύ καλή συγκέντρωση στην άμυνα, έτρεξαν ένα σερί 11-0 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 16 πόντους (42-26), κάνοντας ένα πολύ μεγάλο βήμα για την κατάκτηση της νίκης. Όμως η συνέχεια επεφύλασσε εκπλήξεις.
Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο 5λεπτο της Γ΄περιόδου, που η διαφορά παρέμενε σε ψηλά επίπεδα (49-32), αντέδρασαν και άρχισαν να μειώνουν το σκορ, χάρη και στην συνδρομή των διαιτητών, που τους έδιναν πολύ εύκολα τα φάουλ σε κάθε επαφή, με αποτέλεσμα στη λήξη της περιόδου η διαφορά να πέσει από το +17 στο +7 για τον Τρικούπη (54-47). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση και επέτρεψαν στον Κόροιβο να ισοφαρίσει το σκορ (56-56), 7΄.40΄΄ πριν τη λήξη, με τον αγώνα να παίρνει πλέον δραματικό χαρακτήρα, αφού στην επόμενη φάση ο Τρικούπης έχασε και τον Τζόρτζεβιτς, που βγήκε από το παιγνίδι με 5ο φάουλ. Παρ΄όλα αυτά όμως, οι γηπεδούχοι είχαν το σθένος να αντέξουν στην πίεση και να ξαναπάρουν το προβάδισμα στο σκορ με τον Αντωνάκη (58-56).
Ακολούθησε ένταση στο παρκέ, που είχε σαν επακόλουθο να χρεωθούν με τεχνικές ποινές (απόλυτα δικαιολογημένες) ένας παίκτης του Κοροίβου, αλλά και ο πάγκος της ομάδας και με συνεχόμενες βολές των παικτών του Τρικούπη η διαφορά να φθάσει στο +7 (63-56, 4΄.50΄΄ πριν τη λήξη), με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια μεγάλη ανάσα.
Στη συνέχεια δε επιβάλλοντας το παιγνίδι τους, ολοκλήρωσαν ένα μεγάλο σερί 15-0, φθάνοντας σε διαφορά ασφαλείας (71-56, 2΄ πριν τη λήξη), με τον αγώνα να τελειώνει με σκορ 73-61 για την τοπική ομάδα, που έφθασε έτσι σε μία δίκαιη και πολύ σημαντική νίκη για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.
Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Ζακεστίδης-Σπυρόπουλος (Πατσαντζόπουλος)
Δεκάλεπτα: 23-14, 42-26, 54-47, 73-61
Χαρίλαος Τρικούπης (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 17, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 10 (2), Ντόβας, Αδαμόπουλος 2, Ξηρός, Σταυρόπουλος 3 (1), Χατζηκυριακίδης, Δεμερτζής 6, Αντωνάκης 14 (2), Γκάτζιος, Πολίτης 21 (2).
Κόροιβος Αμαλιάδας (Κουταλιανός): Χείλαρης 16, Καπώνης, Λαμπρόπουλος 3 (1), Γιαννακόπουλος, Μαραγκάκης 12 (3), Γκιουζέλης 5 (1), Ρούνης, Λεϊμάνις 10 (1), Γραβάνης 3, Θεοδωράκος 4 (1), Τσιάκος 8.
Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας