16 Φεβ 2019

Εφυγε με το διπλό από τον Αστέρα ο Ολυμπιακός

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης αποχώρησε από το γήπεδο Καραπαππά ο Ολυμπιακός Παναιτωλίου που επικράτησε του γηπεδούχου Αστέρα Αγρινίου με 1-0.
Το μοναδικό γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση πέτυχε στο 30' ο Ρούπας με πλασέ σε παράλληλη σέντρα του Κόκκαλη.
Στο 41'ο Αστέρας κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Βασιλάρης με τον Ζώη να μπλάκρει.
Πέναλτι κέρισε και ο Ολυμπιακός στο 76' με τον Τζωρτζόπουλο να εκτελεί και τον Ταμανίδη να αποκρούει.
Το φίλμ του αγώνα:
5' Ατομική προσπάθεια και πλασέ Κόκκαλη από κοντά ο Ταμανίδης απέκρουσε
10' Σουτ Βασιλάρη ο Ζώης απέκρουσε
13' Δοαγώνιο σουτ Κόκκαλη ελέχιστα άουτ
18' Σουτ Βασιλάρη ο Ζώης αποκούει
19' Ο Ρούπας μόνος από αριστερά απέναντι στον Ταμανίδη κόβεται από αμυντικό πριν πλασάρει
22' Εξοδος Ταμανίδη πρόλαβε τον κίνδυνο για την εστία προ του Ρούπα
26' Γυριστό σουτ Τζελτζέ στο οριζόντιο δοκάρι
26' Σέντρα Τζωρτζόπουλου κεφαλιά Ρούπα αποκρούει σε κόρνερ ο Ταμανίδης
30' Γκοοολ 0-1 Ατομική προσπάθεια του Κόκκαλη που έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Ρούπας από κοντά με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα
34' Σουτ Ζωγράφου ο Ταμανίδης μπλόκαρε
40' Σέντρα Σταματελόπουλου ο Υφαντής μέσα στην περιοχή ανατράπηκε από τον Ζώη που επιχείρησε έξοδο με τον διαιτητή να δείχνει πέναλτι
41' Το πεναλτι εκτέλεσε ο Βασιλάρης με τον Ζώη να μπλοκάρει στη δεξιά του γωνία
45' Σουτ Βαϊτσα μπλόκαρε εύκολα ο Ζώης
75' Ο Κόκκαλης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι
76' Το πέναλτι εκτέλεσε ο Τζωρτζόπουλος με τον Ταμανίδη να αποκρούει στη δεξιά του γωνία και την άμυνα να απομακρύνει με κόρνερ

Αστέρας Αγρινίου (Θ. Μουρτζιάπης): Ταμανίδης, Ζωγράφος, Βαϊτσας (74΄Πατσέας), Τζελτζές, Λεχουρίτης, Σταματελόπουλος, Βασιλάρης, Καραμάνος, Πατσέας Γ., Σπυρόπουλος, Υφαντής
Ολυμπιακός Παναιτωλίου (Β. Νταλάκος): Ζώης, Παναγιωτόπουλος, Τσιλιμέκης (64' Γκορόγιας Στ.), Τζωρτζόπουλος, Γαλάνης, Βελής, Κόκκαλης, Κοκώνης, Δημόπουλος, Ρούπας, Ντίνος