16 Σεπ 2018

Προκρίθηκε στο κύπελλο ο ΑΟ Αγρινίου

Στον πρώτο του φετινό επίσημο αγώνα ο ΑΟ Αγρινίου κέρδισε με 74 - 70 στο Βόλο την τοπική Νίκη και προκρίθηκε στη 2η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.
Ο ΑΟ Αγρινίου μπήκε καλά στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα με 20 - 14 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και ισοφάρισαν στο ημίχρονο.
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Νίκη προηγήθηκε με 34 - 30, όμως με σερί 10 - 0 ο ΑΟΑ ξαναπήρε το προβάδισμα και κράτησε τη διαφορά των 6 πόντων στο 30ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νίκη προσπάθησε να πλησιάσει, όμως ο ΑΟΑ είχε την ψυχραιμία και κράτησε τη νίκη.
Δεκάλεπτα: 14 - 20, 16 - 10, 20 - 26, 20 - 18.
Διαιτητές: Φουντζήλας - Γαζέτας
Γ.Σ. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Λάμπρος Πρέκας): Καραγεώργος 1, Καρπέτης, Φρουσκλιάς 20(2), Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 2, Κουτίνας 19(2), Τσαβές 2, Πανιόπουλος, Τσώλης 9(2), Διγενής, Τάσσος 2, Τασιούδης 15.
VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 4, Σταμίρης, Μιχάλογλου 17(1), Καπινιάρης 10(1), Γκρέκας 12(1), Τσατάς 4(1), Σταμούλης 3(1), Μήτσου 15(3), Ψαράς 3(1), Σαρρής 6, Στάνκοβιτς.