26 Σεπ 2018

Εφτασε μια ανάσα από το όνειρο... αντίο με ψηλά το κεφάλι

Μια ανάσα από το όνειρο έφτασε η Εθνική Γυναικών… Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Νιγηγία με 57-56 μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι. Η Ελλάδα κατέθεσε και την ψυχή της στο παρκέ, ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση για τις “8” καλύτερες ομάδες του Παγκοσμίου και το ταξίδι της στην Τενερίφη έλαβε τελος.
Η Νιγηρία προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Εθνική και στο ξεκίνημα της αναμέτρησης βρέθηκε μπροστά με 11-4 (4’40’’).  Η Φασούλα με γκολ-φάουλ μείωσε σε 11-7 και αμέσως μετά έκανε το 13-9. Δυο καλάθια από Μάλτση και Σπανού έφεραν το ματς στα ίσα για την Εθνική (13-13 στο 8’) για να λήξει το δεκάλεπτο 15-15.
Μάλτση και Σπανού έδωσαν προβάδισμα επτά πόντων στην Εθνική (22-15, 12’10’’) στην αρχή της δεύτερης περιόδου με την Ελλάδα στο σημείο εκείνο να πατάει καλύτερα στο παρκέ. Η Νιγηρία, όμως, μείωσε σε 22-20 και με τρίποντο της Καλού πέρασε μπροστά με 25-24 (15’14’’). Κάποια λάθη που έγιναν στη συνέχεια έδωσαν το δικαίωμα στην αντίπαλο φτάσει στο +5 (31-26, 19’30’’) με λέι απ της Οκούε.
Η Εθνική ήταν άστοχη κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Νιγηρία που ξέφυγε με 36-28, αλλά Παυλοπούλου με τρίποντο μείωσε σε 36-31 (23’20). Οι διεθνείς μας προσπαθούσαν να βρουν λύσεις, αλλά τα σφυρίγματα των διαιτητών εκνεύρισαν την ελληνική ομάδα με τον πάγκο να δέχεται τεχνική. Το σκορ έγινε 44-31 (25’ 40’’) και λιγο μετά 46-31. Η Μάλτση με τρίποντο μείωσε σε 46-34 και η Καλτσίδου έκανε το 48-36. Μια βολή από την Χριστινάκη έφερε τη διαφορά στους 11 πόντους (48-37) σκορ με το οποίο τελείωσε και η τρίτη περίοδος.
Η Εθνική μπήκε αποφασισμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο… Η Φασούλα με δύο καλάθια έφερε τον αγώνα κάνω από τους δέκα πόντους (48-41 στο 31’38’’). Και πάλι η Φασούλα έδωσε τη λύση και με γκολ -φάουλ που μείωσε σε 49-44 (32’41’’) και αμέσως μετά έκανε 49-46 (33’30’’) με την Εθνική να έχει κάνει τη μεγάλη επιστροφή. Η Νιγηρία απάντησε (51-46), ενώ μια βολή και ένα καλάθι της Μάλτση έκαναν το 51-49 (26’40’’). Η Σπανού με παλικαρίσιο καλάθι έκανε το 53-49, αλλα απάντησε άμεσα η Νιγηρία (55-51). Η Σπανού χτύπησε και παλι (55-53 στο 38’27’’).
Η Στέλλα Καλτσίδου στα 57’’ με ½ βολές μείωσε σε 55-54, ακολούθησε λάθος της Νιγηρίας με την μπάλα να πηγαίνει στην Εθνική. Η Καλτσίδου 20.8’’από το τέλος από τη γραμμή του φάουλ έδωσε το προβάδισμα στην εθνική με 56-55, αλλά η Εντεφεριοκα με δύο βολές έκανε το 57-56 στα 3,2 δευτερόλεπτα από το τέλος. Στην επαναφορά η Εθνική έκανε 5 δευτερόλεπτα, στη συνέχεια η Καλού έχασε δυο βολές, αλλά η Νιγηρία πήρε την νίκη με 57-56 και την πρόκριση στους “8” του Παγκοσμίου.
Δεκάλεπτα: 15-15, 31-26, 48-37, 57-56.
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Χριστινάκη 3, Φασούλα 18, Καλτσίδου 9, Κοσμά, Λύμουρα, Μάλτση 13, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 5, Σωτηρίου, Σπανού 8, Σπυριδοπούλου, Σταμάτη