26 Ιουν 2018

Εντυπωσίασαν οι αθλητές της ΓΕΑ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Έλαμψαν με τις επιτυχίες τους οι παίδες αθλητές της Γυμναστικής Εταιρείας Αγρινίου στους Πανελληνίους Αγώνες που διεξήχθηκαν το Σαββατοκύριακο στην πόλη της Κατερίνης.
Με την συμμετοχή περισσότερων από 1000 αθλητών και αθλητριών από όλη την Ελλάδα πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων –Κορασίδων 2018.
Η παρουσία των παιδιών της ΓΕΑ ήταν εντυπωσιακή και άκρως επιτυχημένη αφού κατέκτησαν τέσσερα μετάλλια.
Ο Κώστας Καπούλας ήταν νικητής στο δρόμο των 400μ. κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο. Στα 1500μ. ο Νίκος Σταμούλης κατέκτησε την δεύτερη θέση ενώ την επόμενη μέρα πήρε και το χάλκινο μετάλλιο στα 3000μ. Στο αγώνισμα των 10000μ. Βάδην ασημένιος νικητής ήταν ο Παύλος Μπεκούλης. Και οι τρεις αθλητές επέτυχαν ατομικά ρεκόρ και πήραν το εισιτήριο της συμμετοχής με την Εθνική Ομάδα Παίδων για τους επόμενους διεθνείς αγώνες. Παρθενική εμφάνιση σε αυτούς τους αγώνες έκανε στα 100μ. και η 15χρονη Μαριτίνα Τσίγκα  κάνοντας ατομικό χρόνο. Αξίζουν συγχαρητήρια στους αθλητές του Αγρινιώτικου Συλλόγου αλλά και στους προπονητές τους, Μάκη Παλιογιώργο και Μπάμπη Ποσονίδη.