13 Ιαν 2018

Νίκη για ΑΟ Ρηγανά με 4-1 στο ντέρμπι με ΑΕ Αγίου Δημητρίου

Με τον Μικρόπουλο να πετυχαίνει τρία γκόλ, ο ΑΟ Ρηγανά πήρε το ντέρμπι με την ΑΕ Αγίου Δημητρίου με σκόρ 1-4, στο μάτς που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο βοηθητικό του ΔΑΚ Αγρινίου.
Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες και οι φιλοξενούμενοι το γκόλ.
Στο 14ο λεπτό ο Μικρόπουλος άνοιξε ύστερα απο κάθετη του Καρύμπα με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία με τον Λευτέρη Καλοκαίρη να φέρουν το μάτς στα ίσια λίγο πρίν τη λήξη του ημιχρόνου
Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 46ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα γκόλ τους με ένα  εντυπωσιακό γκόλ του Μικρόπουλου, όταν το σούτ που επιχείρησε κατέληξε με την βοήθεια και του δοκαριού στα δίχτυα του Μπούτιβα.Στο 58′ ο Καλογεράκης θα κερδίσει το
πέναλτι αλλά ο Μπούτιβας θα νικήσει τον Μικρόπουλο και θα κρατήσιε το 0-2 κάτι που δεν θα καταφέρει πέντε λεπτά αργότερα καθώς μετά απο σούτ του Μικρόπουλου και πάλι βλέπει τη μπάλα να αναπαύεται στα δίχτυα του.Ο Κοκώνης με πλασέ δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του και το μόμο που θα καταφέρουν οι γηπεδούχοι είναι να μειώσουν σε 1-4 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λευτέρη Καλοκαίρη
Ροή του μάτς:
11′ Σούτ του Κυτούγια διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Σπυρόπουλος
14′ Γκολ: Κάθετη του Καρύμπα στον Μικρόπουλο που βγαίνει στην πλάτη της άμυνας προλαβαίνει την έξοδο του Μπούτιβα και πλασάρει εύστοχα για το 0-1
16′ Σέντρα απο δεξιά του Βέρμπη ο Μπόλης πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα περνάει δίπλα απο το δεξί δοκάρι του Σπυρόπουλου άουτ
21′ Σέντρα απο αριστερά του Μπουλιέρη ο Βέρμπης κατεβάζει ωραία την μπάλα αλλά το σούτ που επιχειρεί φεύγει πάνω απο τα δοκάρια άουτ
25′ Γυριστό σούτ του Λευτέρη Καλοκαίρη η μπάλα φεύγει άουτ
44′ Συρτή σέντρα απο αριστερά του Μπόλη, ο Λευτέρης Καλοκαίρης βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και πλασάρει απο κοντά, ο Σπυρόπουλος αποκρούει και στη συνέχεια η μπάλα απομακρύνεται απο τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων
46′ Γκολ: Διαγώνιο σούτ του Μικρόπουλου η μπάλα χτυπάει στο δοκάρι και καταλήγει στα δίχτυα του Μπούτιβα.
52′ Αντεπίθεση με τον Κοκώνη που μπαίνει στην περιοχή και πλασάρει με τον Μπούτιβα να αποκρούει με τα πόδια
56′ Ατομική προσπάθεια του Καλογεράκη που φτάνει στην περιοχή και ανατρέπεται απο τον Ν. Καλαοκαίρη με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι και τον ποδοσφαιριστή των φιλοξενουμένων να μην μπορεί να συνεχίσει λόγω τραυματισμού
58′ Ο Μικρόπουλος εκτελεί το πέναλτι ο Μπούτιβας αποκρούει, η μπάλα φτάνει στον Κοκώνη που πιάνει την κεφαλιά άουτ
63′ Γκολ: Σούτ του Μικρόπουλου απο αριστερά η μπάλα καταλήγει στη δεξιά γωνιά της εστίας του Μπούτιβα.
77′ Γκολ: Ο Κοκώνης με πλασέ μέσα απο την περιοχή ανεβάζει τον δείκτη του σκόρ στο 0-4
78′ Γκολ: Ο Μπαρτσώκας ανατρέπει τον Αυφαντή μέσα στην περιοχή και ο διατητής Ματσούκας δίνει πέναλτι.Το εκτελεί ο Λευτέρης Καλοκαίρης και μειώνει σε 1-4
84′ Εκτέλεση φάουλ του Καραλή αποκρούει δύσκολα ο Σπυρόπουλος
86′ Πλασέ του Κοκώνη άουτ

ΑΕ Αγίου Δημητρίου (Γιώργος Μπουλιέρης): Μπούτιβας, Κουτρομάνος (65′ Αυφαντής), Μπαμπάτσικος, Ν.Καλοκαίρης, Στεφανόπουλος, Βέρμπης, Κυτούγιας (46′ Καραλής), Μπόλης, Μπουλιέρης, Ε.Καλοκαίρης, Κωστακιώτης
Α.Ο. Ρηγανά (Θεόδωρος Μουχάνης): Σπυρόπουλος, Στεργίου, Κάππας, Μπαρτσώκας, Κωστής, Καραχάλιος, Μουχάνης (46′ Ζήσης), Καρύμπας (81′ Κουρέλας), Κοκώνης, Μικρόπουλος (Τσάμης), Καλογεράκης (λ.τ 58′ Πελεκάνος)