20 Νοε 2017

Ήττα για τη Γ.Ε. Αγρινίου από το Φίλιππο Βέροιας

Την ήττα με σκορ 51 - 74 γνώρισε η Γ.Ε. Αγρινίου από το Φίλιππο Βέροιας στο παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής Κατηγορίας που έγινε στο ΔΑΚ Αγρινίου. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Σωτήρη Φαράντου έμεινε στους 6 βαθμούς έχοντας δώσει πέντε αγώνες, ενώ αυτή του Δημήτρη Γκίμα βρίσκεται στην κορυφή με 11 βαθμούς σε 6 αγώνες.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, δέχτηκαν μόνο 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και έκλεισαν το δεκάλεπτο με διαφορά 9 πόντων. Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους στο ημίχρονο, ενώ η Γ.Ε.Α. μείωσε στους 10 με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Τα τελευταία λεπτά ανήκαν στους φιλοξενούμενους που άνοιξαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους και έφτασαν στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ της Γ.Ε.Α. ήταν ο Χρήστος Μπαρούχας με 14 πόντους και ακολούθησε ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 13. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην παίκτης του Α.Ο. Αγρινίου Φαίδων Παραπούρας με 17 πόντους, 13 είχε ο Σουτζόπουλος, 12 ο Καντάρκος και 11 ο Κοθράς.

Δεκάλεπτα: 8 - 17, 23 - 35, 41 - 51, 51 - 74.

Διαιτητές: Λογοθέτης - Μπακετέα.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Σωτήρης Φαράντος): Βακουφτσής, Αυφαντόπουλος, Λιοκαυτος, Σταμουλάκης 13(2), Μπαρούχας 14(2), Σαπλαούρας, Μπόσμος 8, Βασιλείου 4, Τσώλος 7, Βούλγαρης 1, Δάρλας, Μπεκατώρος 4.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Γκίμας): Μόρας, Τόκας Α., Τσεσμετζίδης, Τόκας Π., Βάλλιος, Τσιακλάγκανος 8, Μαρκοπουλος 9(2), Καβαργύρης 4, Κοθράς 11(2), Παραπούρας 17(3), Σουτζόπουλος 13(1), Καντάρκος 12.