27 Νοε 2017

Μεγάλο διπλό για τον Τρικούπη

Στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας παρέμεινε ο Χαρίλαος Τρικούπης που κέρδισε εκτός έδρας τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με 67 - 62. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη έφτασε τους 15 βαθμούς πετυχαίνοντας την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα.
Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα του Μεσολογγίου που μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 23 - 9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 στο ημίχρονο, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά διατηρήθηκε και ο Τρικούπης προηγήθηκε με 10 στο 30ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 2 πόντους, όμως οι παίκτες του Τρικούπη άντεξαν στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους και έφτασαν στη νίκη.
Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Χατζημιχαηλίδης με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Στόλης με 14, ο Βογιατζής με 12 και ο Δήμας με 11. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μιχάλης Πολίτης με 19 πόντους και ακολούθησε ο Γιάννης Καραγκιολίδης με 12.

Δεκάλεπτα: 9 - 23, 27 - 35, 47 - 57, 62 - 67.

Διαιτητές: Ντούρας - Μπακάλης.

Α.Σ. ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ (Δημήτρης Γεροφώτης): Βογιατζής 12(2), Αρνίδης, Δήμας 11(1), Χατζημιχαηλίδης 17(5), Στόλης 14, Κωνσταντινίδης, Μπάκος 3, Παπαδόπουλος 2, Βαγιάτης 3(1).

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ιωάννης Δημητριάδης): Γυφτάκης 1, Βουρνάς 2, Ντόβας 5(1), Ξηρός 5(1), Σταυρόπουλος 7(2), Περρωτής 9, Καραγκιολίδης 12(1), Αδαμόπουλος 7, Πολίτης 19(2).