6 Νοε 2017

Ήττα στις λεπτομέρειες για τη Γ.Ε. Αγρινίου

Για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 3ου Ομίλου της Γ΄ Εθνικής η Γ.Ε. Αγρινίου ηττήθηκε στο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου από τους Ίκαρους Τρικάλων με 78 - 82. Το αποτέλεσμα αυτό έφερε τη Γ.Ε.Α. στους 4 βαθμούς, ενώ στους 6 ανέβηκε η ομάδα των Τρικάλων.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όμως στο δεύτερο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν και έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 6 πόντων. Η Γ.Ε.Α. ξεκίνησε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο, προηγήθηκε και έφτασε τη διαφορά στα όρια των δέκα πόντων. Όμως τα τελευταία λεπτά είχαν μεγάλο πρωταγωνιστή για την ομάδα των Τρικάλων το Γιώργο Φούντα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν στην άμυνα οδηγώντας σε λάθη τους παίκτες της Γ.Ε.Α. και με μπροστάρη τον έμπειρο γκαρντ που σημείωσε 24 πόντους χωρίς άστοχο σουτ στην τελευταία περίοδο, έφτασαν στη νίκη με 82 - 78.
Πρώτος σκόρερ για τη Γ.Ε.Α. ήταν ο Χρήστος Μπαρούχας με 28 πόντους και ακολούθησαν ο Αντώνης Δάρλας με 17 και ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 11. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Φούντας που σημείωσε 39 πόντους και ακολούθησε ο Αργύρης με 11.

Δεκάλεπτα: 14 - 15, 29 - 35, 58 - 53, 78 - 82.

Διαιτητές: Καμήτσος - Γερανιός.

Γ.Ε. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Σωτήρης Φαράντος): Μπεκατώρος 8(2), Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 11(3), Λιόκαυτος, Μπαρούχας 28(3), Σαπλαούρας, Τσώλος, Μπόσμος 9, Δάρλας 17(3), Βασιλείου 5, Βούλγαρης.

Α.Μ. ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ (Δημήτρης Μητσιάδης): Κορδέας, Φούντας Σ. 8(2), Στάνκοβιτς 7(2), Αργύρης 11(3), Μέξης, Χατζής 2, Ντούρβας 5(1), Μπαρμπαρούσης 5, Αργύρης 5, Φούντας Γ. 39(6), Θεοδώρου.