12 Νοε 2017

Μεγάλη νίκη του Τρικούπη στο Αγρίνιο

Για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Χαρίλαος Τρικούπης κέρδισε στο τοπικό ντέρμπι το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου εκτός έδρας με σκορ 81 - 62. Έτσι η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη παρέμεινε στην κορυφή μαζί με τους Ίκαρους Σερρών με 11 βαθμούς, ενώ ο Α.Ο.Α. έμεινε στους 8.
Στο κατάμεστο κλειστό του ΔΑΚ Αγρινίου οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα και προηγήθηκαν από την αρχή κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά 9 πόντων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τρικούπης προηγήθηκε με 13 - 28, οι γηπεδούχοι μείωσαν με σερί 10 - 0 στους 5, όμως το ημίχρονο έκλεισε με διαφορά 10 πόντων για τους Μεσολογγίτες. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τρικούπης διατηρούσε τη διαφορά βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση και έφτασε στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ του Α.Ο.Α. ήταν ο Μπάμπης Μουρατίδης με 17 πόντους και ακολούθησε ο Τάσος Κασαμπαλής με 14. Για τον Τρικούπη πρώτοι σκόρερ ήταν ο Νάσος Περρωτής και ο Μιχάλης Πολίτης με 18 πόντους και ακολούθησε ο Ντίνος Σταυρόπουλος με 13.

Δεκάλεπτα: 10 - 19, 25 - 35, 43 - 58, 62 - 81.

Διαιτητές: Ζακεστίδης - Μηλαπίδης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 3, Μπερερής 2, Κυριλής Θ., Μουρατίδης 17(3), Κυριλής Δ. 5(1), Ρέντζιος, Γκρέκας 6, Μήτσου 7(2), Σταύρου 8, Κασαμπαλής 14, Τάγκας.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ιωάννης Δημητριάδης): Γυφτάκης 3, Βουρνάς 5(1), Λειβαδάς 3(1), Ντόβας 8, Ξηρός, Μουράτογλου, Σταυρόπουλος 13(1), Περρωτής 18, Τριπολίδης, Καραγκιολίδης 6, Αδαμόπουλος 7, Πολίτης 18(4).