16 Οκτ 2017

Εφυγε με το τρίποντο από τους Ατλαντες η ΑΕΚ Αγίου Κων/νου

Την νίκη με σκόρ 2-1 πήρε η ΑΕΚ το απόγευμα της Kυριακής στο βοηθητικό του ΔΑΚ Αγρινίου απένατι στους Άτλαντες, σε ένα αρκετά καλό παιχνίδι με τρία γκόλ και αρκετές καλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες. Το σκόρ άνοιξε μόλις στο 6′ ο Τσιαμπούλας καθώς εκμεταλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων σε κάθετη του Κώστα Νικολόπουλου και με πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω απο τον Μορβάν. Οι τυπικά γηπεδούχοι, καθώς οι δύο ομάδες έχουν κοινή έδρα, ισοφάρισαν στο 34′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαρλακούτη, αλλά η χαρά τους δεν κράτησε πολυ καθώς στο 39΄ο Ζιάκκας ξεκινώντας απο το κέντρο του γηπέδου περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του και με συρτό διαγώνιο σούτ στέλνει την μπάλα στα διχτυα του Μορβάν. Στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο μοτίβο με την μπάλα πάνω κάτω με χαμένες ευακιρίες και για τις δύο ομάδες, χωρίς όμως να αλλάξει το σκόρ.

Διαιτητές: Ματσούκας, Βαλλιάνος, Χουλιάρας

Ροή του μάτς:
6′ ΓΚΟΛ: Κάθετη του Κ. Νικολόπουλου στην πλάτη της άμυνας στον Τσιαμπούλα και αυτός περνάει την μπάλα πάνω απο τον Μορβάν και την στέλνει στα δίχτυα και 1-0
14′ Σούτ του Ζιάκκα έξω απο την περιοχή η μπάλα φεύγει άουτ
23′ Ο Αντωνόπουλος με σέντρα σούτ βρίσκει στην μικρή περιοχή τον Ζιάκκα, αυτός κάνει το σούτ και διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μορβάν.
25΄Σέντρα του Θώδη απο δεξιά ο Αντωνόπουλος πιάνει την κεφαλιά άουτ
34′ ΓΚΟΛ: Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαρλακούτη η μπάλα καταλήγει στο δεξί «παραθυράκι» του Τσιάμη και 1-1
39′ ΓΚΟΛ: Ο Ζιάκκας ξεκινάει απο το κέντρο ατομική προσπάθεια, μπαίνει στην περιοχή απο πλάγια και με διαγώνιο συρτο σούτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα
48΄Κεφαλιά πάσα του Ι, Νικολόπουλου στον Αντωνόπουλο, που πιάνει ανάποδο ψαλιδάκι αλλά ο Μορβάν δεν αιφνιδιάζεται και μπλοκάρει
50′ Κακό διώξιμο απο την άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα πάει στον Ι. Νικολόπουλο που απο το ύψος του πέναλτι με σούτ στέλνει την μπάλα άουτ
63΄Ο Αντωνόπουλος απο αριστερά βρίσκει τον Λάμπρο Πεσλή που απο το ύψος της περιοχής πιάνει καλό σούτ η μπάλα χτυπάει σε σώμα αμυντικού και καταληγει στην αγκαλιά του Τσιάμη
65΄Ο Μακρής προσπαθεί με μακρυνό σούτ να αιφνιδιάσει τον Μορβάν και η μπάλα περνάει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι άουτ
74′ Ο Κώστας Πεσλής εντελώς ξεμαρκάριστος δέχεται την μπάλα μέσα στην περιοχή και χωρίς καμμία πίεση πιάνει το σούτ, με την μπάλα να περνάει δίπλα απο το αριστερό δοκάρι του Τσιάμη άουτ
75′ Καλό σούτ του Κ. Νικολόπουλου η μπάλα περνάει δίπλα απο το δοκάρι του Μορβάν άουτ
79′ Εκπληκτικό σούτ του Μακρή και εξίσου εκπληκτική απόκρουση του Μορβάν, καθώς η μπάλα κατευθύνεται στο αριστερό παραθυράκι του και καταφέρνει με εκτίναξη να την αποκρούσει , η μπάλα παίρνει ύψος και πέφτοντας την μπλοκάρει.
81΄Συρτό σούτ του Αντωνόπουλου μπλοκάρει ο Τσιάμης
84′ Σέντρα απο αριστερά του Αντωνόπουλου η μπάλα φτάνει στον Κορέτση που με προβολή απο κοντά την στέλνει πάνω απο το δοκάρι του Τσιάμη

Άτλαντες Αγρινίου (Αντώνης Τσιμπιδάκης): Μορβάν, Τσαμπάζης (78′ Μακρής), Γρηγορόπουλος, Άκυρος, Νταβαρίνος, Κύριος. Λ.Πεσλής, Κ. Πεσλής (88′ Ιωάννου), Κορέτσης, Ζαρλακούτης (68′ Καρδαράς), Θώδης (57′ Αντωνόπουλος)
ΑΕΚ Αγίου Κωνσταντίνου (Αποστόλης Μπαλτούμας): Τσιάμης, Καρδαράς, Κατσιμπίνης(46′ Μακρής), Χολιασμένος, Παπαιωάννου, Μαντόγλου, Τσιαμπούλας, Αντωνόπουλος, Ι. Νικολόπουλος (90′ Τασολάμπρος), Ζιάκκας (82′ Δελής), Κ. Νικολόπουλος (86′ Πελέκης)