23 Ιουλ 2017

Ηττα για την Εθνική μπάσκετ Κωφών από την Τουρκία

Ηττα από την Τουρκία με 62-59 για την Εινική ομάδα Κωφών Ανδρών στους Ολυμπιακούς αγώνες της Σαμψούντας για την 4η αγωνιστική τπυ τουρνουά.
Με τρομερή συνέπεια σε κάθε περίοδο (15 πόντους στην πρώτη, 15 στη δεύτερη, 15 στην τρίτη και 14 στην τέταρτη), η Εθνική Κωφών Ανδρών έβαλε δύσκολα στους οικοδεσπότες Τούρκους, όμως στο τέλος έχυσε την καρδάρα με το γάλα. Προηγήθηκε με επτά πόντους (57-50) στο 35', αλλά δέχθηκε δυο τρίποντα-μαχαιριές από τον Ντουρσούν στο φινάλε, που έκριναν την αναμέτρηση και έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων. Με ρεκόρ 2-2 πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξέρει ότι πρέπει να βελτιωθεί στις λεπτομέρειες, καθώς με διαφορά τριών πόντων έχασε και από τη Βενεζουέλα.
4:49 πριν το τέλος, ένα καλάθι του Στρέκλα έγραψε το 57-50, όμως οι Τούρκοι απάντησαν με ένα επί μέρους 2-12 και με τρίποντο του Ντουρσούν στα 8" πέρασαν μπροστά με 59-62 για να πάρουν τη νίκη. Ο Ντουρσούν ήταν ο ήρωάς τους, καθώς είχε βάλει κι άλλο μεγάλο σουτ για να μειώσει στους 3 (59-56), πριν δώσει και ασίστ στον Καραογλάν στην επόμενη φάση. Στην τελευταία φάση Πεταλάς και Γρύλλης δεν κατάφεραν να σκοράρουν για την ισοφάριση και την παράταση και η Εθνική Ελλάδας έχασε ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό της.
Επόμενος αγώνας, αύριο (24/7, 18:30) απέναντι στη Λιθουανία.
Τα δεκάλεπτα: 15-11, 30-33, 45-46, 59-62
ΕΛΛΑΔΑ: Κοσκινάς 3(1), Ειρινάκης, Στρέκλας 7 (8 ριμπάουντ), Τασιούλης, Τετωρός, Γρύλλης, Απτόσογλου 9, Ντικούδης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσαγκαρούλης, Παγκράτης 2, Πεταλάς 31 (6/10 βολές, 11/17 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντερτιλής.