22 Ιουλ 2017

Δύο στα δύο για την Εθνική Κωφών ... 89-21 την Κένυα

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πανηγύρισε η Εθνική ομάδα κωφών των γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες επικρατώντας με 89-21 της Κένυας.

Με την ψυχολογία στα ύψη μετά τη νίκη της επί της οικοδέσποινας Τουρκίας στην πρεμιέρα της διοργάνωσης η Εθνική ομάδα μπήκε στο Yasar Dogu Sports Hall και ήταν ισοπεδωτική απέναντι στην Κένυα κάνοντας δια περιπάτου το δυο στα δυο.

Για 40 αγωνιστικά λεπτά η διαφορά όλο και μεγάλωνε. Στο ημίχρονο ήταν ήδη στους 40 πόντους με το ταμπλό να γράφει 44-4 και όλες τις παίκτριες της Αθηνάς Ζέρβα να έχουν βρει το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μισό με τη διαφορά να σταματάει τελικά στους 68 πόντους (η μέγιστη ήταν στους 73 στο 89-16) και το παιχνίδι να λήγει με 89-21.

Πρώτες σκόρερ για την Εθνική οι Βουδούρη και Μπάλκογλου με 13 ενώ από 10 πέτυχαν οι Αγαγιώτου και Κοτσιάφτη.

Επόμενη αναμέτρηση κόντρα στη Βενεζουέλα τη Δευτέρα (24/7) στις 11:00.

Τα δεκάλεπτα: 26-3, 44-4, 69-9, 89-21