25 Ιουν 2017

Όλα για το χάλκινο

Όλα για το χάλκινο!…Την ήττα από τη Γαλλία υπέστη η Εθνική Γυναικών στον ημιτελικό του Ευρωμπάσκετ (77-55) παρόλο που ήταν πολύ ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού και πλέον καλείται να διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στον αυριανό αγώνα με το Βέλγιο.
Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση, με την Εβίνα Μάλτση να σημειώνει 5 σερί πόντους και να “γράφει” το 7-2, αλλά οι Γαλλίδες αντέδρασαν άμεσα παίρνοντας μάλιστα προβάδισμα 3 πόντων (7-10).
Κάπου εκεί τα πράγματα ισορρόπησαν απόλυτα, αφού η Στέλλα Καλτσίδου με τρίποντο έκανε το 10-10, ενώ οι αντίπαλες αθλήτριες δια χειρός της 18χρονης, Σαρτερό, εκμεταλλεύτηκαν το μέτριο διάστημα της ομάδας του Κώστα Κεραμιδά κι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 (17-23). Η Γαλλία ξανά με τη Σαρτερό έφτασε μία “ανάσα” από το να πάρει διψήφια διαφορά όταν το σκορ έγινε 17-25, όμως, η Σπανού με όμορφη κίνηση στο ποστ μείωσε εν συνεχεία στους 4 (21-25). Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε εν μέρη τον καλό της εαυτό και ανάγκασε την αντίπαλη προπονήτρια να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.
Ύστερα από λίγες κατοχές και με το σκορ στο 30-33, η επίσημη αγαπημένη δεν μπόρεσε να σκοράρει στην τελευταία της επίθεση του πρώτου μέρους και με κακή αμυντική λειτουργία δέχθηκε εύκολο καλάθι από τη Μιγιέμ, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια στο -5 (30-35).
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, Μάλτση και Καλτσίδου διαμόρφωσαν το 35-37, προτού η Τσατσουάνγκ με έμμεσο τρίποντο κάνει το 35-40. Με τρομερή μαχητικότητα και σωστό διάβασμα των φάσεων η Εθνική μας αρχικά ροκάνισε τη διαφορά στους 2 πόντους κι έπειτα στον έναν (43-44) χάρη σε εύστοχο σουτ της Σωτηρίου πίσω από τα 6.75, για να πάρει τη “σκυτάλη” για πολλοστή φορά η Στέλλα Καλτσίδου ισοφαρίζοντας μετά από αρκετή ώρα σε 47-47. Σε εκείνο το σημείο η Γαλλία κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ, η Σωτηρίου χρεώθηκε με φάουλ και ο ελληνικός πάγκος με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία δίνοντας ουσιαστικά το δικαίωμα στις αντίπαλες παίκτριες να προηγηθούν με 3 πόντους, όπως κι έγινε. 10 λεπτά πριν από το φινάλε του παιχνιδιού η Ελλάδα ήταν πίσω με 5 πόντους (47-52).
Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η “γαλανόλευκη” δυσκολευόταν να βρει πόντους. Η Σπυριδοπούλου ναι μεν μείωσε από τους 7 στους 4 πόντους (50-54), αλλά η Γαλλία βρήκε ρυθμό ‘εκτοξεύοντας” το προβάδισμά της σε 50-62. Παρόλο που απέμεναν λίγα λεπτά για το φινάλε, το αποτέλεσμα είχε κριθεί με την Εθνική εν τέλει να γνωρίζει την ήττα  και να σκέφτεται πλέον τον αυριανό -μικρό- τελικό με το Βέλγιο για το χάλκινο μετάλλιο.
Τα δεκάλεπτα: 17-23, 30-35, 47-52, 55-77.
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμολάμπρου, Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 5 (1), Μάλτση 9, Νικολοπούλου 5, Σωτηρίου 6 (2), Κοσμά, Σπανού 8, Καλτσίδου 15 (3), Χριστινάκη 5 (1), Φασούλα 2.
ΓΑΛΛΙΑ: Επουπά 11 (1), Μιγιέμ 13, Σιάκ 7 (10ριμπ.), Ντουμέρκ 1, Μισέλ 4, Αγιαγί 2, Σκρελά 2, Μίντ 2, Γιοάν 10 (2), Σαρτερό 7 (1), Αμάν 6, Τσατσουάνγκ 12 (1).