ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

18 Ιουν 2017

Στίβος: Το πρόγραμμα της 2ης ημέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Συνεχίζεται σήμερα Κυριακή ( στο Παμπελοποννησιακό στάδιο Πάτρας το Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ανδρών  γυναικών , με αρκετά ενδιαφέροντα αγωνίσματα, ενώ θα σχηματιστεί και η ομάδα που θα μετάσχει την επόμενη εβδομάδα στο ευρωπαϊκό ομάδων της Λιλ (αύριο  θα ανακοινωθεί επίσημα).
Ο ΣΕΓΑΣ έχει αποφασίσει ότι ο Κώστας Μπανιώτης θα είναι αυτός που θα πάρει μέρος στο ύψος στη Λιλ, παρά το γεγονός πως αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού και για να προφυλαχθεί δεν θα πάρει μέρος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Στην Πάτρα δεν θα συμμετάσχει για προληπτικούς λόγους ούτε ο Γιάννης Κυριαζής στον ακοντισμό, ο οποίος επίσης βρίσκεται στο στάδιο αποκατάστασης τραυματισμού.  Ο αθλητής που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο ευρωπαϊκό ομάδων θα αποφασιστεί μετά τη συνεργασία του προπονητή Θωμά Κυριαζή με τον εθνικό προπονητή Γιάννη Κουτσιώρα, λαμβάνοντας υπόψη και τα αποτελέσματα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, δηλαδή πως θα τα πάει στο αγώνισμα ο Πάρης Μπατζάβαλης. 
Έτσι σήμερα ξεχωρίζουν τα 200μ ανδρών και γυναικών με πρωταγωνιστές τον Λυκούργο Τσάκωνα (20.50) και την Μαρία Μπελιμπασάκη (23.00) και το επί κοντώ γυναικών με την Κατερίνα Στεφανίδη (4.85μ φέτος), η οποία αν το επιτρέψουν οι καιρικές και αγωνιστικές συνθήκες έχει υποσχεθεί ότι δεν θέλει απλά τη νίκη, αλλά να κάνει προσπάθειες σε μεγάλα ύψη, με στόχο να καταρρίψει τουλάχιστον το δικό της Πανελλήνιο ρεκόρ (4.86μ στον ανοικτό και 4.90μ στον κλειστό). 
Στο μήκος ο έφηβος Μίλτος Τεντόγλου έχει την κορυφαία επίδοση στο μήκος με 8.16μ, αλλά υπάρχει μια πλειάδα πιο έμπειρων αθλητών οι οποίοι μπορούν να τον απειλήσουν, όπως οι Τάσος Γαλαζούλας (7.90 μ), Μιχάλης Μερτζανίδης (7.84μ), Νίκος Καψής (7.83μ), αλλά και ο περσινός νικητής Γιώργος Τσάκωνας.
 
Το πρόγραμμα της 2ης ημέρας (Κυριακή 18/6)
 
Πρωί

09.00 Σφυροβολία Γ προκριματικός, όριο 47.00μ
09.00 Δισκοβολία Α προκριματικός, Α΄ γκρουπ, όριο 46.50μ
09.00 Επί κοντώ Γ προκριματικός, όριο 3.60μ
09.15 Μήκος Γ προκριματικός, όριο 5.80μ
09.30 400μ εμπόδια Γ προκριματικές σειρές
09.55 400μ εμπόδια Α προκριματικές σειρές
10.00 Ύψος Α προκριματικός, όριο 2.00μ
10.15 Δισκοβολία Α προκριματικός, Β΄ γκρουπ, όριο 46.50μ
10.20 800μ Γ προκριματικές σειρές
10.40 800μ Α προκριματικές σειρές
10.45 Μήκος Α προκριματικός, όριο 7.35μ
11.00 Σφαιροβολία Γ προκριματικός, όριο 12.50μ
11.05 200μ Γ προκριματικές σειρές
11.15 Ακοντισμός Α προκριματικός, όριο 62.00μ
11.30 200μ Α προκριματικές σειρές
Απόγευμα
16.45 Σφυροβολία Γ Τελικός
18.05 Μήκος Γ Τελικός
18.10 Δισκοβολία Α Τελικός
18.30 Επί κοντώ Γ Τελικός
18.40 Σφαιροβολία Γ Τελικός
18.55 Ύψος Α Τελικός
19.05 400μ εμπόδια Γ Τελικός
19.15 400μ εμπόδια Α Τελικός
19.25 200μ Γ 1η Τελική σειρά
19.31 200μ Γ 2η Τελική σειρά
19.40 Μήκος Α Τελικός
19.45 200μ Α 1η Τελική σειρά
19.51 200μ Α 2η Τελική σειρά
19.55 Ακοντισμός Α Τελικός
20.00 800μ Γ Τελικός
20.10 800μ Α Τελικός
20.20 5.000μ Γ Τελικός
20.50 5.000μ Α Τελικός
21.15 4χ400μ Γ 1η Τελική σειρά
21.24 4χ400μ Γ 2η Τελική σειρά
21.35 4χ400μ Α 1η Τελική σειρά
21.44 4χ400μ Α 2η Τελική σειρά
http://www.amna.gr/sport/
« ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ
ΕΠΟΜΕΝΟ »

Δεν υπάρχουν σχόλια

Δημοσίευση σχολίου

Σχόλια τα οποία είναι υβριστικά ή περιέχουν χαρακτηρισμούς δε θα δημοσιεύονται.