7 Μαΐ 2017

Ένα βήμα πιο κοντά στην τετράδα ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου κέρδισε με 83 - 70 εκτός έδρας τον Αίαντα Ευόσμου και βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση της 4ης θέσης της βαθμολογίας. Η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη έφτασε τους 45 βαθμούς και διατηρήθηκε μέσα στην τετράδα πετυχαίνοντας τη 17η νίκη στο πρωτάθλημα.
Οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα και στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασαν τη διαφορά σε διψήφια τιμή κλείνοντας το ημίχρονο στο +12. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Α.Ο.Α. έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι και έφτασε στην τελική επικράτηση με το 83 - 70.
Ο Τσιμπής με 16 πόντων ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και ακολούθησε ο Δεληγιάννης με 13. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νάσος Γκρέκας με 18 πόντους και ακολούθησαν ο Τασόπουλος με 16, ο Σταμούλης με 14, ο Μήτσου με 13 και ο Τάσσος με 12.

Δεκάλεπτα: 17 - 21, 32 - 44, 47-64, 70 - 83.

Διαιτητές: Καρακώστας - Κοντογιάννης.

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Παπαδοπουλος - Ξανθόπουλος): Τσιμπής 16(2), Μπαλτσόπουλος 9(1), Σπύρας 5(1), Κούκουρας 7, Δεληγιάννης 13(2), Καραμανώλης 7(1), Καδής 5(1), Τσακλιάγκανος 8(2).

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Σταμούλης 14(4), Τάσσος 12, Τασόπουλος 16, Μήτσου 13(3), Μπερερής 4, Γκρέκας 18(4), Μακρής 6, Πουρνάρας.