14 Μαΐ 2017

Νίκη στο τελευταίο παιχνίδι στο Αγρίνιο για το Vivechrom A.O.A.

Στο τελευταίο του εντός έδρας παιχνίδι για τη φετινή χρονιά ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου κέρδισε στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας τον Ερμή Λαγκαδά με 77 - 74. Έτσι η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη πέτυχε τη 18η νίκη της στο πρωτάθλημα και με 47 βαθμούς παρέμεινε μόνη στην 4η θέση της βαθμολογίας, την οποία μπορεί να "σφραγίσει" την επόμενη εβδομάδα στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Ανατόλια.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 25 - 15, όμως με μικρό σερί 5 - 0 ο Ερμής μείωσε στους 5 με τη συμπλήρωση 10 λεπτών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Α. διατήρησε τη μικρή διαφορά και προηγήθηκε με 4 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 49 - 43, όμως οι παίκτες του Λαγκαδά αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 1 πόντο στο 30ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά ο Α.Ο.Α. πήρε μικρή διαφορά και με ψυχραιμία στις βολές έφτασε στην πολύτιμη νίκη.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Γιώργος Μπερερής με 20 πόντους και ακολούθησαν ο Μήτσου με 14, ο Τάσσος με 13 και ο Μπαρούχας με 10. Για την ομάδα του Λαγκαδά πρώτος σκόρερ ήταν ο Λευτέρης Ακεψιμαΐδης με 30 πόντους και ακολούθησε ο Γκαμούρας με 14.
Τα έσοδα του αγώνα πήγαν στην ΕΛΕΠΑΠ Αγρινίου.

Δεκάλεπτα: 25 - 20, 41 - 37, 53 - 54, 77 - 74.

Διαιτητές: Δημόπουλος - Καρακάσης.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 9(1), Μπερερής 20(1), Σαπλαούρας, Σταμούλης, Πουρνάρας, Μπαρούχας 10, Τάσσος 13, Γκρέκας 5(1), Μήτσου 14(1), Μολώνης, Μακρής 6, Δασκαλάκης.

Μ.Α.Σ. ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ (Παναγιώτης Αμοιρίδης): Καϊκλής, Σπουργίτης, Μήνου 5(1), Ακεψιμαΐδης 30(7), Μάρουσιτς 9(1), Αβοκάτος, Πιλκούδης 8, Μέλλιος, Γκαμούρας 14, Καντάρκος 8.