17 Μαΐ 2017

Ήττα για τον Αίολο στο Ιβανώφειο και αποκλεισμός από τον τελικό των play-offs της Α2

Το εισιτήριο για τον τελικό των play - offs της Α2 Κατηγορίας πήρε ο Ηρακλής που κέρδισε στο Ιβανώφειο τον Αίολο Αστακού με 68 - 60. Έτσι η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή θα διεκδικήσει απέναντι στο Φάρο Κερατσινίου την άνοδο στην Α1 Κατηγορία, ενώ ο Αίολος ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στην πρώτη του χρονιά στην Α2 με επιτυχία, καθώς πέτυχε το στόχο της συμμετοχής στα play - offs.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20 - 13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με διαφορά 13 πόντων στο ημίχρονο. Στο 28ο λεπτό ο Ηρακλής πήρε προβάδισμα 17 πόντων, όμως ο Αίολος αντέδρασε και μείωσε στους 3 στο 34ο λεπτό. Στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχοι με σερί 8 - 0 έκαναν το σκορ 66 - 55 και έφτασαν στην τελική επικράτηση με 68 - 60.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρουτκάουσκας με 15 πόντους και ακολούθησαν ο Τότσιος με 13 και ο Αγγελακόπουλος με 10. Πρώτος σκόρερ και μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων για τον Αίολο ήταν ο Κιτσούλης με 11.

Διαιτητές: Σταματόπουλος-Παφίλης-Ξενικάκης.

Δεκάλεπτα: 20-13, 40-27, 56-42, 68-60.

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 10, Γιαννακίδης, Τότσιος 13(2), Ονάσογλου, Δέσπος 7, Χρυσόπουλος 8(2), Γκαγκαλούδης 4, Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 15, Χείλαρης 5(1) Καλαϊτζίδης 6(1).

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 7(1), Κουμπούρας 5(1), Παπαδιονυσίου 4, Κατσαρές, Γκάτζιας, Κακλαμάνος 9(2), Κιτσούλης 11, Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 9, Λυμπάρης 7, Γκιζόγιαννης 8(2).