6 Μαΐ 2017

Νίκη στο φινάλε και τώρα μπαράζ για τον Αίολο

Ο Αίολος Αστακού κέρδισε στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας εκτός έδρας τους Μαχητές Δόξας Πεύκων με 73 - 65 και τώρα έχει μπροστά του τα play-off για την άνοδο στην Α1 Εθνική Κατηγορία. Έτσι η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού με 49 βαθμούς τερμάτισε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Μαχητές με 40 βαθμούς στη 12η και θα παίξουν μπαράζ παραμονής.
Ο Αίολος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 5 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε στροφές και με επιμέρους σκορ 8 - 19 έφτασε τη διαφορά στους 16 στο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έριξαν τη διαφορά στους 7 στο 30ο λεπτό και στους 4 στο 36ο, όμως ο Αίολος κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Αποστόλης Ναούμης με 13 πόντους, από 11 είχαν οι Χατζηκυριακίδης και Καλαμπάκας και 10 ο Τζαουάρα. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Λυμπάρης με 17, ο Κουμπούρας είχε 12 και ο Γκιζόγιαννης 10.

Διαιτητές: Μπήτης-Τζαφλέρης-Φακίτσας.

Δεκάλεπτα: 20-25, 28-44, 54-61, 65-73.

Α.Σ. ΜΑΧΗΤΕΣ ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ (Χατζηκυριακίδης): Χατζηκυριακίδης 11(3), Βαρδής, Βελισσαρίου 3(1), Γερομιχαλός 6, Καλαμπάκας 11(1), Ναούμης 13(1), Στόλης 4, Δίπλαρος 5(1), Τάταρης 2, Τζαουάρα 10.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 6, Θεοδωράκος 3(1), Κουμπούρας 12, Παπαδιονυσίου 6(1), Κατσαρές 9(1), Κακλαμάνος, Κιτσούλης 6, Κασαμπαλής 4, Λυμπάρης 17, Γκιζόγιαννης 10.