1 Μαΐ 2017

Ήττα για τον Τρικούπη στην Καστοριά που σφράγισε την άνοδο

Για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Χαρίλαος Τρικούπης ηττήθηκε στην Καστοριά από την τοπική ομάδα με 87 - 76. Με τη νίκη αυτή ο Α.Σ. Καστοριάς εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία, ενώ η ομάδα του Γιάννη Δημητριάδη με 39 βαθμούς βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Τρικούπη να προηγείται με την ολοκλήρωσή του με 2 πόντους. Όμως με σερί 23 - 13 στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 8 πόντους στο ημίχρονο. Ο Τρικούπης πλησίασε στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε ξανά προβάδισμα με την ολοκλήρωσή του, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Καστοριάς έπαιξαν καλή άμυνα δεχόμενοι μόλις 9 πόντους και έφτασαν στην τελική επικράτηση.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπένας με 18 πόντους και ακολούθησαν ο Κυριακόπουλος με 17, ο Τερσενίδης με 11 και ο Ελευθεριάδης με 10. Για τον Τρικούπη πρώτος σκόρερ ήταν ο Μουράτογλου με 16 πόντους, ο Παπαδιονυσίου είχε 12, ο Τοπουζίδης 11 και ο Παπαρέγκας 10.

Διαιτητές: Τζίμα-Τσιρτσιμάλης.

Δεκάλεπτα: 25-27, 48-40, 65-67, 87-76.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Γιώργος Σούλιος): Κυριακόπουλος 17 (3), Χονδρογιάννης 2, Ματενίδης 8 (1), Απιδόπουλος 6, Ελευθεριάδης 10 (2), Μπέγος, Τερσενίδης 11 (1), Τασιούδης, Τεπετίδης, Αντωνιάδης 3 (1), Μπένας 18 (1), Τσότσος 8.

Γ.Σ. ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Γιάννης Δημητριάδης): Ιωάννου 6 (2), Βουρνάς 7, Παπαδιονυσίου 12 (2), Τοπουζίδης 11 (3), Μουράτογλου 16 (2), Σταυρόπουλος 7 (1), Παπαρέγκας 10 (1), Γεωργιάδης 2, Δημητρόπουλος, Ψάλτου 5.