20 Απρ 2017

Κλειδώνει την άνοδο η UNDER 21 του Παναιτωλικού

Συνεπής στο ραντεβού της με την πρώτη θέση του Νοτίου Ομίλου της Γ΄ Κατηγορίας της ΕΣΚΑΒΔΕ, η οποία οδηγεί αυτόματα στη Β΄ Κατηγορία, ήταν η ομάδα UNDER 21 του Παναιτωλικού Γ.Φ.Σ. που το απόγευμα της Τετάρτης επιβλήθηκε του Ιωνικού 80 με σκορ 79 - 56.
Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο οι "μικροί" του Παναιτωλικού έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, ενώ ταυτόχρονα έβρισκαν λύσεις στην επίθεση είτε απέναντι σε προσωπικές άμυνες είτε απέναντι σε ζώνη γυρνώντας τη μπάλα με μεγάλη υπομονή και ωριμότητα βρίσκοντας το ελεύθερο σουτ στην επίθεση.
Από την αρχή του αγώνα κατάφεραν να χτίζουν μικρές διαφορές μέσα στα δεκάλεπτα και με 19 - 11 στο πρώτο και 24 - 17 στο δεύτερο έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 15 πόντων.
Η ίδια προσπάθεια από τους παίκτες του Παναιτωλικού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο όπου δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν και άνοιξαν περισσότερο τη διαφορά φτάνοντας στο τελικό +23, το οποίο χαροποίησε τους παίκτες και το Θανάση Παπαθανασόπουλο τόσο για το αποτέλεσμα όσο και για την εμφάνιση της νέας γενιάς παικτών του Παναιτωλικού που μπορεί να εξελιχθεί στο μέλλον.

Διαιτητές: Σταθόπουλος - Σταμούλης.

Δεκάλεπτα: 19 - 11, 24 - 17, 17 -  8, 19 - 20.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Παπαθανασόπουλος Αθ.): Παπαθανασόπουλος Αλ., Χουλιάρας 6, Τασούλης 2, Αργυρίου 18(3), Ραγκαβής 21(3), Πιστιόλης 13(1), Παπαθανασόπουλος Ι. 11(1), Πάγια 4, Παπαθανασόπουλος Δ. 4, Λουκάς.

Π.Α.Σ. ΙΩΝΙΚΟΣ 80 (Αλτζερίνης Δ.): Δήμου 4, Κανάτας 2, Καρέτσος 10(2), Γαλάνης 3, Καρβούνης 3, Πάνου 6, Μπάτζαλης Χ. 12, Μπάτζαλης Π. 14, Γιαννοκώστας 2.