19 Απρ 2017

Εύκολο μεσημέρι για τον Αίολο

Για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Αίολος Αστακού επιβλήθηκε του Ηρακλείου στην έδρα του με σκορ 93 - 51. Έτσι η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού πέτυχε τη 17η νίκη του στο πρωτάθλημα και παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας φτάνοντας τους 44 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν από την αρχή δυνατά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 28 - 13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αίολος δέχτηκε μόλις 9 πόντους και προηγήθηκε με 29 στο ημίχρονο. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία και ο Αίολος έφτασε στο τελικό 93 - 51 σε ένα εύκολο μεσημέρι.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Λυμπάρης με 17 πόντους, ο Κατσαρές είχε 15, οι Κακλαμάνος και Κιτσούλης από 13 και ο Κασαμπαλής 11. Ο Λόλας με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ηρακλείου και ακολούθησε ο Κουπίδης με 13.

Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος - Καρακάσης - Τσακαλογιάννης (Ρόζης).

Δεκάλεπτα: 28 - 13, 51 - 22, 71 - 44, 93 - 51.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 5(1), Θεοδωράκος 7(1), Κουμπούρας, Παπαδιονυσίου, Κατσαρές 15(2), Γκατζιάς 8, Κακλαμάνος 13(3), Κιτσούλης 13, Κασαμπαλής 11, Χαρισμίδης 1, Λυμπάρης 17, Γκιζόγιαννης 3.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ Ο.Α.Α. (Βισκαδουράκης): Λόλας 17, Παπαδάκης 6(1), Μαραγκάκης, Κουπίδης 13, Πετράκης 3, Τσερκιτζόγλου 3(1), Γουμενάκης, Πάλλης 7, Λάτοβιτς 2.