23 Απρ 2017

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Αίολο Αστακού από τον πρωτοπόρο Ηρακλή

Για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Αίολος Αστακού πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στον πρωτοπόρο Ηρακλή στο Ιβανώφειο, όμως γνώρισε την ήττα στις λεπτομέρειες με σκορ 68 - 66. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή παρέμεινε στην κορυφή, ενώ ο Αίολος βρίσκεται στην 5η θέση και χρειάζεται μία νίκη στα επόμενα δύο παιχνίδια για να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στα μπαράζ ανόδου.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του και τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο "Γηραιός" προηγήθηκε με διαφορά 3 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ με την ίδια διαφορά έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 9 πόντους, όμως ο Αίολος δεν είχε πει την τελευταία του "λέξη" και ισοφάρισε σε 64 - 64 με δύο τρίποντα του Νίκου Κακλαμάνου. Στην τελευταία επίθεση όμως ο ίδιος παίκτης έκανε λάθος και ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με δύο βολές "χάρισε" τη νίκη στον Ηρακλή.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αγγελακόπουλος με 17 πόντους, 14 είχε ο Ρουτκάουσκας, 12 ο Τότσιος και 10 ο Γκαγκαλούδης. Πρώτος σκόρερ του Αίολου ήταν ο Γκιζόγιαννης με 14 πόντους και ακολούθησε ο Κιτσούλης με 11.

Διαιτητές: Δεσλής-Καλογερόπουλος Λ.-Ζαχαρής (Παπαγεωργίου).

Δεκάλεπτα: 24-21, 41-38, 54-45, 68-66.

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Βαγγέλης Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 17(1), Γιαννακίδης 6(2), Τότσιος 12, Ονάσογλου, Δέσπος, Χρυσόπουλος 5(1), Γκαγκαλούδης 10, Κάτσιος, Ταουσάνης, Ρουτκάουσκας 14, Χείλαρης 3(1), Καλαϊτζίδης 1.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Κουταλιάνος): Μπρόζος 7(1), Θεοδωράκος 2, Κούμπουρας 3, Παπαδιονυσίου 3(1), Κατσαρές 7(1), Γκατζιάς, Κακλαμάνος 9(3), Κιτσούλης 11, Κασάμπαλης, Χαρισμίδης 5, Λυμπάρης 5(1), Γκιζόγιαννης 14(3).