5 Μαρ 2017

Διπλό στη Βέροια για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Τη 12η νίκη του στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας πέτυχε ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου που επιβλήθηκε στη Βέροια του Φίλιππου με 80 - 70. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη ανέβηκε στους 33 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου, έχοντας 6 νίκες εντός έδρας και 6 εκτός έδρας.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με διαφορά 16 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 18 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ο Α.Ο.Α. διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 27ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 10 με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Α.Ο.Α. δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στο σκορ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 80 - 70.
Πρώτος σκόρερ για το Φίλιππο ήταν ο Σιόλογκας με 26 και ακολούθησαν ο Κοθράς με 15 και ο Παπαδόπουλος με 13. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Θεοδόσης Γκόβας με 14 πόντους, 14 πέτυχε ο Φώτης Τάσσος και 12 ο Γιώργος Μπερερής.

Δεκάλεπτα: 13 - 29, 31 - 49, 51 - 61, 70 - 80.

Διαιτητές: Σιμητόπουλος - Φουτζήλας.

Α.Π.Σ. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Δημήτρης Γκίμας): Τσεσμετζίδης, Τόκας, Τσιμίδης, Βάλλιος 6(2), Παπαδόπουλος 13, Κοθράς 15(2), Σιόλογκας 26, Θεοδωρίδης 7, Σταυριανίδης 3.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 7, Μπερερής 12(2), Τάσσος 14, Πουρνάρας, Μπαρούχας 7(2), Σταμούλης, Γκρέκας 6, Μήτσου 6, Γκόβας 24(5), Μακρής 4(1).