19 Μαρ 2017

Ήττα στην Ξάνθη για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε στην Ξάνθη από την τοπική Ασπίδα με 75 - 68. Παρά την ήττα η ομάδα του Χρηστου Μυριούνη παρέμεινε στην 4η θέση ισόβαθμη με τον Α.Σ. Ευρώπη Πευκοχωρίου, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης έφτασε τους 34 βαθμούς.
Οι γηπεδούχοι πήραν μικρό προβάδισμα στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με διαφορά 4 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά και προηγήθηκαν με 9 πόντους στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο διαχειρίστηκαν το παιχνίδι καλά και έφτασαν στην επικράτηση. Ο Χρήστος Μυριούνης δεν είχε για μεγάλο διάστημα στη διάθεσή του το Γιώργο Μπερερή που φορτώθηκε με φάουλ και αποβλήθηκε σχετικά νωρίς στο παιχνίδι.
Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Τσιαβές και Ασημάκης με 16, ο Στεφανίδης είχε 12 και ο Μανδαλάκης 11. Για τον Α.Ο.Α. πρώτος σκόρερ ήταν ο Φώτης Τάσσος με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Νάσος Γκρέκας με 15 και ο Βασίλης Μακρής με 12.

Δεκάλεπτα: 14-10, 31-27, 53-44, 75-68.

Διαιτητές: Φουτζήλας – Γαζέτας.

Α.Π.Σ. ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κώστας Ιωαννίδης): Ντεμάι 2, Παπαδάκης 4, Γρούδος 3, Στεφανίδης 12(3), Τσιαβές 16(4), Κουτσογιάννης 5(1), Ασημάκης 16(3), Μανδαλάκης 11(1), Πετς 6.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 7(1), Μπερερής, Σταμούλης, Τάσσος 17(1), Πουρνάρας, Μπαρούχας, Γκρέκας 15(3), Μήτσου 9(1), Γκόβας 8(1), Μακρής 12(1).