27 Μαρ 2017

Χάντμπολ γυναικών: Νίκη για τον Παναιτωλικό που έκανε το χρέος του

Για τη 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών ο Παναιτωλικός κέρδισε με 30 - 24 τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Παναιτωλικού έφτασε τους 7 βαθμούς, όμως η παραμονή δυσκόλεψε πολύ και είναι πλέον μαθηματική, καθώς η Αναγέννηση Άρτας στην έκπληξη της χρονιάς ηττήθηκε από το Φιλώτα Φλώρινας. Πάντως στον Παναιτωλικό που έκανε το χρέος του φτάνοντας στη νίκη, υπάρχουν πολλές σκέψεις που φτάνουν ακόμα και στην αποχώρηση από το πρωτάθλημα, καθώς οι άνθρωποί του αναφέρουν πως κάποιοι δεν έκαναν το χρέος τους...
Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτριες του Αρίωνα μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με διαφορά 4 τερμάτων στο 10ο λεπτό. Η συνέχεια όμως του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Παναιτωλικό που με καλή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση ισοφάρισε στο 20ο λεπτό και προηγήθηκε με 13 - 9 με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε στα 8 τέρματα στο 45ο λεπτό και στη συνέχεια οι παίκτριες του Παναιτωλικού έλεγξαν το παιχνίδι και έφτασαν στην τελική επικράτηση.
Πρώτη σκόρερ του Παναιτωλικού, για τον οποίο ήταν στην αποστολή αλλά δεν αγωνίστηκε η Μαρία Κορομηλά, ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 12 τέρματα, 7 πέτυχε η Άντζελα Καρέλα, από 4 η Μαρίτα Καγγελάρη και η Εβελίνα Παύλου και 3 η Χριστίνα Δήμου. Για τον Αρίωνα 5 τέρματα πέτυχαν οι Πετρίδου και Παπαδοπούλου και από 4 η Δήμητρα Τσερέπη και η Δέσποινα Τσερέπη.

Πεντάλεπτα: 1 - 3, 3 - 7, 4 - 7, 8 - 8, 10 - 8, 13 - 9, 15 - 11, 19 - 14, 22 - 14, 23 - 17, 25 - 20, 30 - 24.

Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου (Τ/Φ), Κορομηλά, Αποστολοπούλου, Μάνθου, Κίτσου, Δήμου 3, Θεοδώρου, Καρέλα 7, Καγγελάρη 4, Παύλου 4, Κολοβού, Χατζηπαρασίδου 12, Κωστοπούλου.

Φ.Σ. ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Ιωάννης Παπουλίδης): Ζάμκου (Τ/Φ), Πουμπουλίδου (Τ/Φ), Τσερέπη Δημ. 4, Αθανασίου, Μάλγαρη, Νικολάου 2, Τσερέπη Δεσπ. 4, Ευσταθιάδου 1, Πετρίδου 5, Ζώρου 1, Τσαναξίδου, Νικολαΐδου 2, Παπαδοπούλου 5.