19 Μαρ 2017

Ήττα από το Δούκα για τον Αίολο Αστακού

Για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής Κατηγορίας ο Αίολος Αστακού ηττήθηκε εκτός έδρας από το Δούκα με 76 - 64. Παρά την ήττα η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Δούκας ισοβαθμεί στη 2η θέση με τον Ηρακλή έχοντας ένα βαθμό λιγότερο από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Αίολο να προηγείται στο φινάλε με 20 - 18. Όμως το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολύ κακό για την ομάδα του Αστακού που πέτυχε 9 πόντους, δέχτηκε 28 και έμεινε με 17 πόντους πίσω στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δούκα διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι, δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να πλησιάσει και έφτασαν στη 19η νίκη τους.
Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κυρίτσης με 21 πόντους και ακολούθησε ο Ρούμπιο με 13. Για τον Αίολο πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Κακλαμάνος με 23 πόντους και ακολούθησαν ο Μπρόζος με 15 και ο Κιτσούλης με 13.

Διαιτητές: Δεσλής-Καλογερόπουλος Λ.-Ξέρας.

Δεκάλεπτα: 18-20, 46-29, 60-46, 76-64.

Α.Σ.Ε. ΔΟΥΚΑ (Τζήμας): Παπαμακάριος 9 (3), Καυκής 6, Μιλεντίγεβιτς, Κουκάς 4, Κυρίτσης 21 (1), Ράπτης 2, Καραμπάτσος, Κανονίδης 7 (1), Κομποδιέτας 5 (1), Μολφέτας 9 (1), Ρούμπιο 13.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 15 (2), Θεοδωράκος, Παπαδιονυσίου, Κατσαρές 2, Γκατζιάς 5 (1), Κακλαμάνος 23 (2), Κιτσούλης 13, Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 2, Λυμπάρης 2, Γκιζόγιαννης 2.