19 Φεβ 2017

Ήττα στην Καστοριά για το Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου

Για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Κατηγορίας ο Vivechrom Α.Ο. Αγρινίου ηττήθηκε στην Καστοριά από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Α.Σ. Καστοριάς με 73 – 64. Με το αποτέλεσμα αυτό η Καστοριά έφτασε τους 37 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Χρήστου Μυριούνη βρίσκεται στην 6η θέση με 29 ισόβαθμη με το Στρατώνι και τον Ερμή Λαγκαδά.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια μικρή διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 3 με την ολοκλήρωση του πρώτου 20λεπτου. Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε τους 5 πόντους και στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου με σερί 1 – 7 ο Α.Ο.Α. προηγήθηκε με 55 – 54, 6:02 πριν το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και έφτασαν στο τελικό 73 – 64.
Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Κυριακόπουλος και Ελευθεριάδης με 15, ενώ 11 πρόσθεσε ο Αντωνιάδης. Για τον Α.Ο.Α. πρώτος σκόρερ ήταν ο Θεοδόσης Γκόβας με 18, ο Κώστας Τασόπουλος είχε 14 και από 10 σημείωσαν ο Γιώργος Μπερερής και ο Νάσος Γκρέκας.

Δεκάλεπτα: 21 – 18, 35 – 32, 53 – 48, 73 – 64.

Διαιτητές: Σιταρίδης – Δαμίγος.

Α.Σ. ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ (Γιώργος Σούλιος): Κυριακόπουλος 15(2), Ματενίδης 2, Απιδόπουλος 2, Ελευθεριάδης 15(1), Τερσενίδης 8(1), Τασιούδης 8, Τεπετίδης 2, Αντωνιάδης 11(1), Μπένας 5, Τσότσος 5.

VIVECHROM Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Χρήστος Μυριούνης): Τασόπουλος 14(1), Μπερερής 10, Τάσσος 4, Πουρνάρας, Μπαρούχας 2, Σταμούλης, Γκρέκας 10(1), Μήτσου 1, Γκόβας 18(3), Μακρής 5.