12 Φεβ 2017

Χάντμπολ γυναικών: Ήττα στην Άρτα για τον Παναιτωλικό

Για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Κατηγορίας χάντμπολ γυναικών ο Παναιτωλικός ηττήθηκε στην Άρτα από την Αναγέννηση με 27 - 21. Με το αποτέλεσμα αυτό η Αναγέννηση ανέβηκε στη 2η θέση με 20 βαθμούς έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο από τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Παναιτωλικός έμεινε στην προτελευταία θέση με 5 βαθμούς.
Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Αναγέννηση να παίρνει μεγάλο προβάδισμα μετά το 20ο λεπτό κλείνοντας το ημίχρονο με διαφορά 7 τερμάτων. Ο Παναιτωλικός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσε σε 18 - 15 στο 40ο λεπτό. Όμως η Αναγέννηση ανέβασε στροφές, έφτασε τη διαφορά μέχρι τα 8 τέρματα και έφτασε στην τελική επικράτηση.
Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Σκάρα με 6 τέρματα και ακολούθησαν η Μπαλάφα και η Καλοΐδη με 5. Πρώτη σκόρερ του Παναιτωλικού και του αγώνα ήταν η Μαρία Χατζηπαρασίδου με 9 τέρματα, η Μαρία Κορομηλά σημείωσε 6 γκολ, η Χριστίνα Δήμου 3, η Άντζελα Καρέλα 2 και η Εβελίνα Παύλου 1.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 7-5, 8-7, 13-7, 16-9, 16-12, 18-15, 23-18, 26-18, 27-21.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Γιόνκα Δήμου): Καλασνίκοβα, Σκουτέλλα 4, Σκάρα 6, Μπαλάφα 5, Βέμη, Καλοΐδη 5, Σμαρδέλη 4, Χήτα, Φώτη, Μέγα, Βράτσεβα 3, Παπανδρέου, Κουρέλη, Καναρά.

ΠANAITΩΛIKOΣ Γ.Φ.Σ. (Γιώργος Ραμμόπουλος): Σιάσου, Κορομηλά 6, Δήμου 3, Θεοδώρου, Καρέλα 2, Καγγελάρη, Παύλου 1, Χατζηπαρασίδου 9, Κωστοπούλου.