26 Φεβ 2017

Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Αίολο Αστακού

Για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 Κατηγορίας ο Αίολος Αστακού ηττήθηκε στην έδρα του από την Α.Ε. Χολαργού με σκορ 62 - 67. Παρά την ήττα η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού παρέμεινε στην 5η θέση, όμως την πλησίασαν στον ένα βαθμό τέσσερις ομάδες μεταξύ των οποίων και αυτή του Χολαργού.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο και στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1 πόντο. Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι διαρκώς κοντά στο σκορ και το ροζ φύλλο να καταλήγει τελικά στο Χολαργό, του οποίου οι παίκτες σημείωσαν 13 τρίποντα.
Πρώτος σκόρερ για τον Αίολο ήταν ο Γιώργος Θεοδωράκος με 15 πόντους και ακολούθησε ο Φάνης Κουμπούρας με 12. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Αγγελόπουλος με 18 πόντους και ακολούθησε ο Μοτσενίγος με 13.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Ταρενίδης Στ.-Λόρτος.

Δεκάλεπτα: 20-20, 35-36, 49-53, 62-67.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Μπρόζος 2, Θεοδωράκος 15 (3), Κουμπούρας 12 (1), Παπαδιονυσίου, Κατσαρές 6 (2), Γκάτζιας, Κακλαμάνος 9 (2), Κιτσούλης 7, Κασαμπαλής, Χαρισμίδης 4, Λυμπάρης, Γκιζόγιαννης 7

Α.Ε. ΧΟΛΑΡΓΟΥ (Στέργιος Κουφός): Αγγελόπουλος 18 (4), Μιλόσεβιτς 8, Τζακόπουλος 9 (3), Μποχωρίδης, Πόπαντιτς 2, Καλλινικίδης 7 (1), Μοτσενίγος 13 (4), Κουτρούλιας 8 (1), Γκιζόγιαννης, Κιαπέκος, Τσιάκος, Αποστολίδης 2.