5 Φεβ 2017

Στην πεντάδα ο Αίολος

Ο Αίολος Αστακού κέρδισε στην πρεμιέρα του δεύτερου γύρου στην Καβάλα την τοπική ομάδα και βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας της Α2 Εθνικής Κατηγορίας. Η ομάδα του Μιχάλη Κουταλιανού πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε από την Καβάλα, φτάνοντας στη 10η νίκη της στο πρωτάθλημα.
Ο Αίολος προηγήθηκε με 20 - 14 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο δεύτερο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή κλείνοντας το ημίχρονο στο +13. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν επέτρεψαν στην Καβάλα να πλησιάσει και έφτασαν σε μία ακόμα νίκη.
Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Ερεβμπενάζιε με 13, ο Μάζουρτσακ είχε 11 και ο Γκέλιος 10. Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Κιτσούλης με 14 και ακολούθησαν ο Γκιζόγιαννης με 13, ο Κακλαμάνος με 12 και ο Παπαδιονυσίου με 11.

Διαιτητές: Γεωργιάδης - Δεσλής - Σιμητόπουλος.

Δεκάλεπτα: 14-20, 26-39, 47-59, 67-82.

Ε.Κ. ΚΑΒΑΛΑΣ (Μωσαΐδης): Ερεβμπενάζιε 13(3), Κελαΐδής 6, Μάζουρτσακ 11(2), Μανάκας 3(1), Κυριακού 2, Κουμλέλης 9, Γκέλιος 10(1), Μούκας 5(1), Αναστασάκης, Σκλήβας 6.

Α.Μ.Σ. ΑΙΟΛΟΣ ΑΣΤΑΚΟΥ (Κουταλιανός): Μπρόζος 7(1), Θεοδωράκος 5(1), Κουμπούρας 4 (7 ασ), Παπαδιονυσίου 11(1), Κατσαρές 6(1), Κακλαμάνος 12(4), Κιτσούλης 14(2), Κατσαμπαλής 4, Χαρισμίδης 6, Γκιζόγιαννης 13.